Nekalosti, zpronevěry, amatérismus. Tak vidí makléři svou profesi

DOTAZNÍK JOUROVÉ

Nekalosti, zpronevěry, amatérismus. Tak vidí makléři svou profesiNOVÉ 1
Ekonomika
Jan Kálal
Sdílet:

V obchodu s nemovitostmi vládne tvrdá rivalita a nevraživost. Naplno to obnažil dotazník ministerstva pro místní rozvoj, který měl zmapovat názory na realitní byznys v Česku. Zapojilo se do něj přes 1200 makléřů, kteří se zostra pustili do kolegů. Podle nich jsou největším problémem v oboru nekalé praktiky, nízká odbornost, ale i opakující se případy zpronevěry peněz od klientů.

Resort ministryně Věry Jourové (ANO) zajímalo, jaké problémy považují za nejpalčivější sami realitní zprostředkovatelé. Nejdřív je čekal ale zahřívací dotaz, jak by zhodnotili celkovou situaci na trhu. Osm z deseti dotázaných uvedlo, že je spíše nebo velmi špatná. Jako dobrou ji označila jen pětina respondentů. Ani ne dva makléři ze sta zmínili stávající stav jako ideální.

Z odpovědí vyplynulo i to, že si 60 procent realitních zprostředkovatelů myslí, že jejich profese má nízkou prestiž – mimo jiné kvůli negativní medializaci oboru.

Čtěte také: Jourová plete bič na realitní kanceláře. Jak moc má švihat? ptá se

Při dotazu na problémy mohli makléři volit víc než jednu odpověď. Nejvíc – 80 procent – jich zaškrtlo nízkou odbornost realitních zprostředkovatelů. Přes 70 procent jich uvedlo  nespokojenost s nekalými praktikami jako je vykrádání zakázek, fiktivní inzerce nebo skrytá exkluzivita. Téměř dvě třetiny oslovených měly pak za to, že potíž je s nízkou důvěrou spotřebitelů, která vede k nárůstu transakcí bez účasti makléřů.

Mezi dalšími bolestmi v oboru makléři vyjmenovali ještě to, že je jich samotných na trhu moc. A že chybí minimální standardy poskytovaných služeb.

Z odpovědí vyplynulo i to, že si 60 procent realitních zprostředkovatelů myslí, že jejich profese má nízkou prestiž – mimo jiné kvůli negativní medializaci oboru. Nadpoloviční většina dotázaných se shodla ještě na tom, že potíž je i s klienty, kteří makléře obcházejí. Možnost „stále se opakující zpronevěry finančních prostředků klientů“ nasbírala 46,5 procenta hlasů.

Mezi dalšími bolestmi v oboru makléři vyjmenovali ještě to, že je jich samotných na trhu moc. A že chybí minimální standardy poskytovaných služeb. Těch, co žádné problémy nevnímají, je zhruba tolik jako finančních zprostředkovatelů, kteří mají aktuální stav za ideální.

Stávající metr na realitní makléře je příliš mírný

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dotazníky dva. Kromě makléřů i variantu pro širokou veřejnost. Výsledek byl ale v jednom bodě u obou skupin podobný. Zhruba čtyři pětiny dotázaných mají za to, že stávající podmínky pro vstup do realitního podnikání (minimální věk 18 let, bezúhonnost a čistý trestní rejstřík) nestačí.

Resort chce data z měsíčního dotazování využít při přípravě nového realitního zákona. „Počet zodpovězených dotazníků jednoznačně potvrzuje, že tato oblast je pro veřejnost důležitá a nastavení zákonných pravidel pro její výkon je více než žádoucí,“ uzavřela ředitelka odboru veřejných dražeb Zdeňka Niklasová.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz