Jen jsem to hrál, tvrdí neonacista. Je to dokument, oponuje režisér

Kontroverzní "Svět podle Daliborka"

Jen jsem to hrál, tvrdí neonacista. Je to dokument, oponuje režisérNOVÉ
Dalibor K. ve filmu "Svět podle Daliborka". Foto:

FOTO: Printscreen Youtube

1
Domov

Echo24

Neonacista Dalibor K. nařkl režiséra Vítá Klusáka, že zinscenoval dokumentární film „Svět podle Daliborka.“ Ten zachycuje jeho život v Prostějově. Tvrdí, že byl pouze najatý herec. Režisér Klusák se proti tomu vzápětí ohradil a obvinění odmítl.

„Myslíte, že jsem jako herec před kamerou ve filmu rozhodoval o tom, co budu v různých scénách předvádět nebo dělat? Ne, od toho byl režisér, mimochodem, když jsem podepisoval smlouvu, tak jsem nevěděl vůbec, co mě čeká a do čeho jdu. Později, když se po mně chtělo, aby tam bylo téma nacismu, politiky atd., tak jsem odmítal,“ napsal Dalibor K. pod přezdívkou Poslední Mohykán v uzavřené facebookové skupině Prostějov bez cenzury. „Nicméně jsem byl Vítem přesvědčen, že to je v pořádku a že to ve filmu musí být, aby byl kontroverzní a upoutal diváky. Říkal mi, že jsem herec, tak ať hraju,“ pokračuje.

Proti tomu se důrazně ohradili autoři filmu Vít Klusák a Marianna Stránská v prohlášení, které zveřejnili taktéž na Facebooku. „Dalibor K. od počátku natáčení věděl, že Vít Klusák je dokumentarista, opakovaně dával najevo, že zná jeho předchozí filmy a byl obeznámen s plánem, že film „Svět podle Daliborka“ bude jeho dokumentárním portrétem,“ píši autoři. „Všechny scény filmu vychází z Daliborova života a životních peripetií jeho blízkých, pouze několik scén je inscenovaných, avšak vždy formou věrné rekonstrukce dříve proběhlých reálných situací,“ uvádí Klusák se Stránskou.

Proti dokumentu se Dalibor K. vymezuje taktéž na nahrávce, kterou zveřejnil web Britské listy. „Ve smlouvě bylo napsáno, že se jedná o celovečerní hraný film,“ říká Dalibor K. Podle něj mu režisér Klusák dával přímé instrukce, jak se má ve scénách chovat. „Chtěl, abych se v baru bavil s barmankou o míšení ras; jestli by se vyspala s černochem a podobné otázky, abych jí dával. Tak se to natočilo. To jsem si já nevymyslel. To chtěl pan režisér,“ tvrdí Dalibor K.

Rovněž toto tvrzení autoři dokumentu zpochybňují. „Protagonistům filmu nebyl předložen žádný scénář a nikdy je nikdo neinstruoval, co mají říkat, jak se Dalibor K. nyní snaží nepravdivě sdělovat veřejnosti. Naopak se často stávalo, že Dalibor K. začal své neonacistické postoje pašovat i do situací, o nichž jsme si zprvu mysleli, že se nebudou týkat politiky,“ tvrdí. „Hotový film včetně pracovního titulku „osoby vystupující v tomto filmu předvádějí samy sebe a jejich postoje a názory jsou jejich vlastní“ jsme při speciální projekci v prostějovském divadle prezentovali Daliborovi K., jeho matce i jejímu příteli Vladimírovi M. a ani jeden z nich proti takto uvozenému filmu neprotestoval! Z projekce filmu hlavním protagonistům existuje videozáznam,“ vyvracejí autoři tvrzení Dalibora K., že film nevyjadřuje jeho postoje.

Ke smlouvě uzavřené s Daliborem K. se autoři vyjadřovat nemohou, neboť je krytá mlčenlivostí.

Autoři filmu rovněž naznačují, že za pokusem Dalibora K. se od filmu distancovat, může stát strach z policie. „Chápeme obavy Dalibora K. plynoucí z toho, že některé jeho výroky ve filmu jsou možná na hraně trestního práva,“ dodávají.

Dokument „Svět podle Daliborka“ měl premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Jedná se o portrét českého něžného neonacisty. Film zachycuje život prostějovského rodáka, „který ač nikdy nikoho neudeřil, nesnáší ledacos: svoji práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky i zubaře,“ stojí v oficiální synopsi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Jak se z citlivého kluka z maloměsta stane neonacista