Zeman se omluvil Nečasovi: Byla chyba věřit Šlachtovi a Ištvanovi, šlo o provokaci vůči ODS

Zeman o pádu vlády v roce 2013

Zeman se omluvil Nečasovi: Byla chyba věřit Šlachtovi a Ištvanovi, šlo o provokaci vůči ODSNOVÉ
prezident Miloš Zeman Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

nel

Prezident Miloš Zeman se omluvil expremiérovi Petru Nečasovi, za to, že v roce 2013 uvěřil dezinformacím tehdejšího šéfa Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty a olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana ohledně kauzy spojené se zásahem na Úřadu vlády. Jejich akce prý byla provokací proti ODS. Zeman to řekl v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz. Připojil i omluvu tehdejšímu premiérovi Petru Nečasovi, který tehdy podal demisi.

„Tehdy to byl Petr Nečas, kdo podal demisi a je výsostným právem prezidenta jmenovat nového premiéra. Aniž by byl limitován jakýmkoliv omezením. A to jsem také udělal,“ uvedl Zeman v rozhovoru. Prezident podle svých slov tehdy uvěřil zprávám Ištvana, který říkal, že je v ČR obrovská mafie a že bylo zabaveno velké množství zlata a stamiliony korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zeman svojí chybu prý veřejně sebekriticky uznal a připojil omluvu. „Akce Ištvana a Šlachty byla provokací proti ODS. Považujte to za určitý druh omluvy, i když těch, kdo byli těmito dvěma lidmi dezinformováni, bylo příšerně mnoho,“ dodal prezident.

Po pádu vlády se v roce 2013 Zeman rozhodl pro úřednický kabinet v čele se současným guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem. V říjnu toho roku se konaly předčasné volby, kterých se poprvé zúčastnilo i hnutí ANO a získalo podporu téměř 19 procent hlasů.

Čtěte také: Zeman zhubl 15 kilo. Uvažuje o golfovém vozíku