'Antihavlovský diplomat' Drulák: Méně Británie, více Rakouska

NOVÁ ZAHRANIČNÍ POLITIKA

'Antihavlovský diplomat' Drulák: Méně Británie, více Rakouska 1
Domov
Daniel Kaiser

Sobotkova vláda razantně mění českou zahraniční politiku. V prvé řadě má ambici zlepšit vztahy s Čínou a Ruskem (byť to druhé komplikuje anexe Krymu prezidentem Putinem). Další změny naznačuje v rozhovoru pro Echo24 první náměstek ministra zahraničí Petr Drulák (42).

Uvnitř Evropské unie, kde jsme se za vlád pravice hodně orientovali na Velkou Británii, teď pro změnu zkusíme formovat pevnější spojenectví se státy středojižní Evropy, především Rakouskem, Slovinskem, Slovenskem a Chorvatskem: „Já myslím“, tvrdí náměstek Drulák, „že jsme střední Evropu redukovali pouze na čtyři visegrádské státy. Proto by stálo za to objevit a využít teď střední Evropu v její plné dimenzi.“

Právě Drulák je v pražské diplomatické a zahraničně-politické komunitě nejvíce diskutovaným jménem, s nímž je spojována změna zahraniční politiky. Proslul před dvěma týdny rozhovorem pro LN, v němž podrobil kritice „pozdní havlovce či epigony Václava Havla“. Ti prý v zahraniční politice napáchali škody tím, že se snažili napasovat svět do jednoduchých studenoválečnických schémat dlouho poté, co se svět stal opět složitějším.

Bývalý ministr zahraničí a dlouholetý Havlův spolupracovník Alexandr Vondra přednedávnem Druláka na Radiožurnálu nazval „rádoby akademikem s motýlkem“. Drulák, dlouholetý ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, se celý svůj profesní život zabývá teorií zahraniční politiky a uznává, že může působit akademicky.

Na druhou stranu „akademik s motýlkem“ před čtyřmi až dvěma lety publikoval několik novinových článků a posléze i knihu Politika nezájmu, v nichž vyložil své razantní názory na údajně zkažený svět politických stran: „Já jsem stále znepokojený stavem naší společnosti. Ale teď jsem si vybral jinou misi. Vybral jsem si misi, že se stanu součástí státních struktur a podle svých dovedností s tím udělat to nejlepší, co umím.“

Celý rozhovor s Petrem Drulákem čtěte: Diplomat Drulák: Méně Británie, více Rakouska