Sebevražedný dron. Ázerbájdžán použil v Karabachu novou zbraň

BOJE O NÁHORNÍ KARABACH

Sebevražedný dron. Ázerbájdžán použil v Karabachu novou zbraňVIDEO UVNITŘ
Fotografie ze cvičeného použití "kamikaze dronu" Harop. Foto: FOTO: Repro YouTube
2
Svět

tv Echo24

Během bojů o Náhorní Karabach se podařilo natočit nový model bojového dronu, který podle arménského ministra obrany použil Ázerbájdžán. Takzvaný kamikaze dron je izraelský model Harop, který může nést až 15 kilogramů výbušnin a byl vyroben speciálně pro „sebevražedné“ účely.

Video natočila novinářka arménské redakce Rádia Svobodná Evropa (RFE) Karen Chilingaryanová v úterý 4. dubna. Je na něm vidět, jak dron letí na nebi a vydává přitom hvízdavý zvuk, poté mizí za horizontem a je slyšet výbuch. Podle RFE se podařilo zachytit pravděpodobně první použití sebevražedného dronu.

Arménský ministr obrany později oznámil, že ázerbájdžánský dron zabil sedm lidí. Měl zasáhnout autobus, v němž cestovali do oblasti sporného území dobrovolníci.

Podle webu IHS Jane, který se zabývá globálními vojenskými aktivitami, se jedná o dron, který vyrobila společnost Israel Aerospace Industries v loni pro neznámého zákazníka. Nyní to vypadá, že zakázka byla právě pro Ázerbájdžán.

Harop, označovaný jako „kamikaze dron“ byl navržen speciálně pro sebevražedné mise. Je schopný letět až rychlostí 185 kilometrů za hodinu a má maximální dosah 500 kilometrů. Je možné ho obsluhovat na dálku až na vzdálenost 150 km a může nést 15 kilogramů výbušnin.

Situace v Náhorním Karabachu se vyostřila v noci z pátku na sobotu, kdy propukly boje s nasazením letectva, dělostřelectva a tanků. Boje si podle oficiálních údajů za poslední dny vyžádaly nejméně 73 obětí převážně arménských a ázerbájdžánských vojáků.

Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach už desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let, výsledkem konfliktu bylo asi 30 tisíc mrtvých, statisíce lidí uprchly. Jednání od uzavření příměří v roce 1994 zatím k vyřešení sporu nevedla. Mírovou smlouvu obě země dosud neuzavřely.

Čtěte také: Boje o Náhorní Karabach pokračují. Desítky mrtvých