Boje o Náhorní Karabach pokračují. Desítky mrtvých
Konflikt o Náhorní Karabach
Konflikt o sporné území neustává. Arménie a Ázerbájdžán se nadále obviňují z rozpoutávání pokračujících přestřelek u oblasti Náhorní Karabach, na kterou si dělají nárok oba státy. O víkendu během nejhorších střetů za posledních více než 20 let bylo na obou stranách zabito nejméně 30 vojáků a tři civilisté.
Arménie uvedla, že během ranních potyček její vojáci zničili další tři ázerbájdžánské tanky, čímž prý celkový počet zničených obrněnců nepřítele vystoupil na 17. Zničeny byly i dva vrtulníky. Karabašské úřady podle agentury Interfax hlásily prudké ranní ostřelování frontové linie ázerbájdžánskými raketomety, houfnicemi a tanky.
Baku naopak obvinilo arménskou stranu z porušování příměří a ostřelování. Během uplynulých 24 hodin při odrážení arménských útoků padli tři vojáci, uvedlo ázerbájdžánské ministerstvo obrany a dodalo, že nepřítel byl s velkými ztrátami zatlačen zpět na výchozí pozice.
Obě strany konfliktu tvrdí, že nepříteli způsobily těžké ztráty, zatímco samy utrpěly jen minimální škody, podotkl Interfax.
Situace u Náhorního Karabachu se prudce vyostřila během noci z pátku na sobotu, kdy propukly boje s nasazením letectva, dělostřelectva a tanků. V neděli ázerbájdžánské ministerstvo obrany oznámilo jednostranné příměří, intenzivní boje však pokračovaly. Karabašské úřady uvedly, že jsou ochotny posoudit návrh na ukončení palby – ovšem za předpokladu, že se vojska vrátí na dřívější pozice.
Ázerbájdžán v sobotu oznámil, že ovládl několik strategických výšin a obcí v Náhorním Karabachu. Přiznal ztrátu 12 vojáků, bitevního vrtulníku a tanku. Arménský prezident řekl, že v bojích bylo zabito 18 arménských vojáků a dalších 35 bylo zraněno. Arménské úřady také tvrdí, že vinou nepřátelského ostřelování byl v Náhorním Karabachu zabit dvanáctiletý chlapec, Ázerbájdžán pak připisuje arménské palbě odpovědnost za smrt dvou civilistů.
Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach už desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let, výsledkem konfliktu bylo asi 30.000 mrtvých, statisíce lidí uprchly. Jednání od uzavření příměří v roce 1994 až dosud k vyřešení sporu nevedla. Mírovou smlouvu obě země dosud neuzavřely.