Ukrajina pustí do Evropy plyn z Ázerbájdžánu, nabízí Zelenskyj. „Pomůžeme Slovákům? S radostí“
ENERGETICKÁ KRIZE
Ukrajina je připravena povolit tranzit plynu z Ázerbájdžánu do Evropy, pokud o to příslušné země požádají, řekl v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou. S ní jednal především o řešení energetické krize, která její zemi momentálně krutě sužuje. Informoval o tom server Politico.eu.
Zelenskyj řekl novinářům v Kyjevě, že o možnosti toku ázerbájdžánského plynu do Evropy přes Ukrajinu diskutoval již s prezidentem této země Ilhamem Alijevem během jejich nedávného setkání. "Ázerbájdžán má velkou exportní kapacitu, která činí zhruba 25 miliard metrů krychlových," řekl Zelenskyj. "Může využít naši infrastrukturu, pokud jiné země v Evropě potřebují plyn a pokud o to požádají," podotkl s tím, že to nesmí být ruský plyn.
Toky ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu byly posledním dnem loňského roku uzavřeny, což vedlo k prudkým stížnostem zejména ze strany Slovenska, ale i Maďarska, které ruský plyn významně dovážejí. Mezi Bratislavou a Kyjevem došlo fakticky k ostrému sporu.
"Nenecháme Rusy (z prodeje plynu) profitovat," řekl dnes Zelenskyj. "Ale necháme Ázerbájdžánce vydělávat? S radostí. Pomůžeme Slovákům? S radostí. To je to, co můžeme udělat rychle. Můžeme podepsat smlouvu a rychle ji připravit, když uslyšíme signály od lidí v (hlavním městě Podněstří) Tiraspolu, na Slovensku a v jiných zemích,“ citoval server ukrajinského prezidenta.
Odborníci nicméně pochybují, že by Ázerbájdžán měl kapacitu dodávat do Evropy smysluplné nové objemy plynu přes Ukrajinu.
Nejmenovaný ázerbájdžánský představitel v půli loňského roku pro Politico uvedl, že jeho země vede rozhovory o případném převzetí kontraktu na přepravu plynu přes Ukrajinu a zvažuje řadu možností. Smlouva umožňující Rusku vyvážet plyn do EU prostřednictvím plynovodů vedoucích přes Ukrajinu vypršela koncem loňského roku. Kyjev odmítl její prodloužení.
Nové Zelenského prohlášení přichází dva dny před klíčovým jednáním ministrů zahraničí EU, které má na stole mimo jiné další schvalování protiruských ekonomických sankcí, vůči nimž se ostře vymezuje především maďarský premiér Viktor Orbán. Sankce se musí jednomyslným schválením všech zemí EU prodlužovat každých šest měsíců, pokud by se tak následující týden nestalo, tak koncem ledna vyprší.
V pravidelném pátečním rozhovoru v rádiu Kossuth uvedl Orbán mimo jiné toto: "Pokud chtějí Ukrajinci pomoc ... například sankcionovat Rusy, tak prosím znovu otevřete plynovod a dovolte středoevropským zemím, včetně Maďarska, aby přes Ukrajinu dovážely potřebný plyn." Orbán naznačil, že by šlo o jednu z podmínek, že Maďarsko nepoužije veto na prodloužení protiruských sankcí.