Prodloužení sankcí vůči Rusku je na programu v Bruselu. „A já jsem použil ruční brzdu,“ oznámil Orbán a naznačil veto
SANKCE
Premiér Viktor Orbán sice v pátek ráno v rozhovoru ve veřejnoprávním rozhlase Kossuth Rádió stanovil tři podmínky, za kterých Maďarsko umožní EU prodloužit protiruské sankce, které vyprší na konci ledna, ale celkově dal najevo, že maďarská vláda zřejmě v příštích dnech naznačené veto nepoužije. Ve vzduchu je případná možnost ještě zpřísnit protiruské sankce a to ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, se kterým má Orbán úzké vztahy. Trump pohrozil Moskvě, že zvýší protiruské sankce, pokud nedojde ze strany Ruska a Ukrajiny k jednání o míru.
Ukrajinci si s námi nemůžou zahrávat ohledně energetické bezpečnosti, protože máme alternativní cesty. V důsledku toho, co dělají, však ceny porostou, uvedl Orbán v rozhovoru a odpoledne zopakoval na svém Facebooku. Sankční systém je podle něj špatný pro všechny, zejména pro Maďary. "Nevetovali jsme sankční systém, spíše jsme vyjednali ústupky pro Maďarsko," připomněl.
Uvedl, že Maďarsko naopak za poslední tři roky přišlo kvůli sankcím o 19 miliard eur. "Když to přeložím do maďarštiny, znamená to 7500 miliard forintů. Tohle je neuvěřitelně velká částka, mnohem více než kolik Maďaři platí jako daň z příjmu do maďarské pokladny ročně," řekl.
"Otázka prodloužení sankcí je nyní na programu v Bruselu a já jsem použil ruční brzdu. Není možné, že Maďarsko bylo nuceno zaplatit cenu sankcí v takovém poměru... Tohle nebude dobré, když budeme platit ekonomické důsledky sankcí, abychom pomohli Ukrajině, a oni si z nás dělají srandu," dodal Orbán.
"Pokud chtějí Ukrajinci pomoc například sankcionovat Rusy, tak prosím znovu otevřete plynovod a dovolte středoevropským zemím, včetně Maďarska, aby přes Ukrajinu dovážely potřebný plyn!," napsal Orbán jako první podmínku, že Maďarsko nepoužije veto na prodloužení protiruských sankcí.
Druhá podmínka je, že by Ukrajinci neměli útočit na trasu plynovodu, který vede z Ruska do Turecka a na Balkán. "Ať s tím přestanou!," prohlásil maďarský premiér.
A třetí podmínka Orbána je, že by Ukrajinci "měli by zaručit, že to, co nám právě udělali s plynem, se nebude opakovat s ropou, protože ropa prochází i Ukrajinou a to je vážné riziko pro Maďarsko." V ukrajinském parlamentu je už návrh na zastavení tranzitu ruské ropy do Evropy, i když ukrajinská vláda tvrdí, že zastavení tranzitu není na programu.
Nicméně i Orbán v rozhovoru pro Kossuth Rádió v podstatě naznačil, že jde jen o hrozbu a nakonec zřejmě Maďarsko veto nepoužije. Uvedl totiž, že ohledně zmíněných maďarských požadavků probíhá intenzivní jednání mezi Bruselem a Budapeští a některé požadavky by tak možná mohly být s pomocí EK řešeny. Některá maďarská média dávají Orbánovu rétoriku a následnou zdrženlivost do souvislosti s prohlášením prezidenta Trumpa. Trump naznačil, že může zavést ještě tvrdší sankce proti Rusku a zbývajícím odběratelům ruské ropy a zemního plynu, pokud Rusové nezasednou k jednacímu stolu s Ukrajinci.
Jak uvedla ČTK zástupcům členských zemí Evropské unie se dnes nepodařilo najít shodu na prodloužení ekonomických sankcí vůči Rusku, tedy zemi, která před téměř třemi lety vojensky napadla Ukrajinu. Podle diplomatických zdrojů ČTK jsou za tím právě výhrady Maďarska. Další příležitostí, kdy by mohly být sankce schváleny, je pondělní zasedání ministrů zahraničí EU nebo úterní jednání ministrů pro evropské záležitosti. Další variantou by mohlo být schválení písemnou procedurou. Bez dohody sankce vyprší 31. ledna, což by znamenalo, že by přestaly platit veškeré sektorové sankce v dosud schválených 15 sankčních balíčcích. Zároveň by to znamenalo uvolnění zmrazených ruských aktiv držených v Belgii.