VIDEO: Čtyři izraelské vojačky jsou volné, stejně jako 200 Palestinců. Pusťte i dvě civilistky, žádá Tel Aviv
NAPĚTÍ NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ
Palestinské teroristické hnutí Hamás v sobotu propustilo další izraelské rukojmí, které předalo Červenému Kříži. Šlo o čtyři izraelské vojačky, které působily na pozorovatelské základně u hranic s Pásmem Gazy. Poté je zvláštní jednotky dopravily na izraelské území. Izrael výměnou za ně propustil odpoledne 200 Palestinců ze svých věznic.
K vydání izraelských rukojmí došlo na náměstí v centru města Gaza, jak ukázal přímý přenos televizní stanice Al-Džazíra. Náměstí bylo zaplněné uniformovanými a maskovanými ozbrojenci Hamásu a Islámského palestinského džihádu a přihlížejícím davem Palestinců. Teroristické hnutí Hamás drželo rukojmí v Pásmu Gazy od útoku na Izrael ze 7. října 2023. Izraelci upozorňují, že Hamás nedodržel dohodu, že nejprve propustí všechny civilistky.
Dozens of armed Hamas terrorists are currently gathering in Gaza for the release of 4 female hostages.
— Israel ישראל (@Israel) January 25, 2025
Soon we will witness Hamas’ carefully orchestrated and cruel propaganda.
Hamas wants you to forget the images of Liri, Daniella, Karina, and Naama on October 7—dragged from… pic.twitter.com/FzqxzqgNyj
Rukojmí na vojenské základně u hranic podstoupily předběžnou lékařskou prohlídku a setkaly se s rodinami, poté budou dopraveny do nemocnice ve středním Izraeli. Informují o tom tiskové agentury a izraelská média, která připomínají, že tyto čtyři ženy strávily v zajetí 477 dní. Propuštěné ženy jsou v relativně dobré fyzické kondici, která si nežádala jejich ošetření přímo na místě, sdělili serveru The Times of Israel představitelé armády.
V sobotu propuštěnými jsou vojačky Karina Arievová, Daniella Gilboaová, Naama Levyová a Liri Albagová, které v říjnu 2023 působily na pozorovatelské základně u hranic s Pásmem Gazy. Hamás v sobotu všechny čtyři rukojmí přivezl auty na Palestinské náměstí v severní části města. Při předávce je ozbrojenci provedli přes provizorní pódium, kde usmívající se ženy oblečené v uniformách a s „dárkovými taškami“ v rukou krátce zamávaly davu. Poté nastoupily do přistavených sanitek Červeného kříže, které z místa zvolna odjely. Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari označil organizovanou akci s předáním rukojmích za „cynický obřad vražedné teroristické skupiny“.
Na takzvaném Náměstí rukojmích v Tel Avivu se mezitím shromáždily stovky Izraelců, kteří jásali, plakali a objímali se, zatímco na obří obrazovce sledovali v přímém přenosu propuštění čtyř mladých žen.
Jde o druhé kolo výměny izraelských rukojmích, zadržovaných v Pásmu Gazy od útoku na Izrael z října 2023, za palestinské vězně v rámci šest dní trvající dohody o příměří. Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel potvrdila, že ji Červený kříž informoval o převzetí rukojmích. Izrael posléze výměnou dnes odpoledne propustil 200 vězněných Palestinců. V ulicích Ramalláhu, sídla palestinské autonomie na Západním břehu, slavily příjezd autobusů s vězni davy lidí, píší agentury AP a AFP.
Hostage Transfer: Hamas to Red Cross
— Charles Martyn (@charlesBBM12) January 25, 2025
Four female IDF prisoners, in makeshift uniforms, were transferred from Hamas vehicles to Red Cross vehicles via a stage.#BreakingNews #HostageRelease #Hamas #IDF #RedCross pic.twitter.com/RnPkgJdoiy
Egyptská státní televize Al-Káhira kolem poledne podle agentury AP oznámila, že Izrael propustil do Egypta 70 palestinských vězňů, když je dopravil na egyptskou stranu hraničního přechodu v Rafáhu. Kromě věznice Kciot v Negevské poušti opustily autobusy s vězni podle reportérů agentury AFP také věznici Ofer na okupovaném Západním břehu Jordánu.
Dohoda o příměří mezi Izraelem a Hamásem začala platit 19. ledna a zprostředkovaly ji Spojené státy, Egypt a Katar. Dohoda předpokládá, že v první fázi příměří, která má trvat šest týdnů, bude propuštěno postupně 33 rukojmích. První tři ženy Hamás propustil v neděli, Izrael za to z vězení pustil 90 palestinských žen a mladistvých.
Podle dohody měl Hamás propouštět nejprve civilisty a pak vojáky a také nejdříve ženy a pak muže. V zajetí přitom drží ještě dvě ženy civilistky, není ale jasné, zda jsou obě naživu. Jednu z nich možná zadržuje teroristické hnutí Palestinský islámský džihád.
Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v sobotu po přijetí rukojmích prohlásil, že Hamás nedodržel podmínky dohody, když nepropustil nejdříve všechny izraelské civilistky. Zdůraznil, že Izrael se postará o to, aby byla brzy propuštěna i Arbel Jehudová, o níž se domnívá, že je stále naživu, a také Širi Bibasová a její dvě malé děti. V jejich případě panují „vážné obavy o jejich osud“, dodal.
Premiér Benjamin Netanjahu poté vydal prohlášení, že dokud se otázka kolem propuštění Jehudové nevyřeší, Izrael neumožní návrat vysídlených Palestinců na sever Pásma Gazy. To je přitom jednou z podmínek první fáze příměří a vysídlení obyvatelé se měli začít vracet na sever právě po druhém kole výměny izraelských rukojmích za palestinské vězně.
Nejmenovaný představitel Hamásu krátce nato agentuře Reuters řekl, že hnutí informovalo zprostředkovatele, že Jehudová je naživu a propuštěna bude příští sobotu. Také agentura AFP s odvoláním na dva představitele Hamásu napsala, že Jehudová je naživu a „těší se dobrému zdraví“. Izrael však podle místních médií může pro toto tvrzení požadovat důkazy.
Při teroristickém útoku 7. října 2023, jímž začala válka v Gaze, palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 osob unesli. Stovku rukojmích propustili koncem listopadu 2023 během prvního příměří a čtyři už před tím. Osm zachránila izraelská armáda, která též přivezla do Izraele čtyři desítky zabitých či zemřelých unesených. Tři z nich omylem zabili izraelští vojáci. V Pásmu Gazy zůstává v zajetí ještě devět desítek unesených, nejméně třetina z nich je zřejmě mrtvá.
Válka v Gaze si podle tamních úřadů, ovládaných Hamásem, vyžádala životy více než 47 000 Palestinců, převážně civilistů. Tisíce dalších mrtvých jsou zřejmě stále v sutinách budov zničených masivním izraelským bombardováním.