Exekuce kvůli Altnerovi hrozí ČSSD každým dnem

Spor o stamiliony

Exekuce kvůli Altnerovi hrozí ČSSD každým dnemNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

V řádu dnů by měl Městský soud v Praze rozhodnout o námitkách ČSSD v kauze stovek milionů pro advokáta Zdeňka Altnera. Pokud námitky neuzná, už nic nebrání zahájení exekuce na sociální demokracii. ČSSD má požadovanou částku k dispozici. A jak řekla deníku ECHO24.cz, s určeným exekutorem je připravena jednat. Peníze chce ale strana udržet v Česku až do té doby, než o jejím dovolání rozhodne Nejvyšší soud.

Právník Zdeněk Altner zvítězil nad ČSSD v dlouholetém sporu v kauze Lidového domu. Strana mu má zaplatit 338 milionů korun, což by ale znamenalo fatální zásah do jejího hospodaření. Sociální demokraté proto Altnerovi zaplatit odmítají a místo toho uspokojují pohledávky jeho věřitelů.

Celý spor, který v posledních týdnech sliboval nový vývoj téměř s každým dnem, se teď zadrhl. Altner se chtěl k vysouzeným milionům dostat nejdříve návrhem na zastavení majetku partaje a později i návrhem na exekuci, o níž rozhoduje Obvodní soud pro Prahu 1. ČSSD ovšem soud nařkla z podjatosti a obě strany sporu nyní čekají, jak o námitkách sociálních demokratů rozhodne Městský soud v Praze.

„Čekáme na odblokování situace. Poté, co rozhodne odvolací soud, pokud by naše námitky odmítl, má obvodní soud lhůtu na posouzení podání od exekutora a exekutor poté případně může zahájit exekuci. My ty peníze máme od začátku k dispozici. Podání exekuce byl krok, který jsme předpokládali a jsme připraveni jednat, abychom udrželi peníze v České republice do doby, než rozhodne Nejvyšší soud,“ říká Jiří Chvojka, zástupce advokátní kanceláře Bělina and Partners, která zastupuje ČSSD.

Podle informací deníku ECHO24.cz přitom pražský Městský soud rozhodne o námitkách v řádu dnů. Už koncem týdne by se tak na obvodním soudu mohlo rozhodovat o pověření exekucí.

Altnerův advokát: Nemůžeme nic dělat

„Trochu se to těmi námitkami ze strany ČSSD zadrhlo. Ani jedna z námitek není oprávněná a zcela vybočují z praxe, s níž jsem se dosud setkal. Nicméně čekáme. Jsme celkem v pasivní roli, ale nemůžeme nic dělat, nemáme jak zasáhnout,“ shrnuje situaci Altnerův advokát Václav Veselý.

ČSSD mezitím dělá vše pro to, aby Altnerovi nemusela zaplatit. Především se tak snaží uspokojit jeho věřitele. V současné době tak podle Chvojky eviduje zhruba 20 exekučních příkazů za asi 25 milionů korun.

Nicméně i pokud soud v příštích dnech exekuci nařídí, celý spor se může táhnout ještě roky. Sociální demokraté totiž ani pak nemusí zaplatit, mohou se totiž pokusit uložit stovky milionů do úschovy exekutorovi a požádat ho o odklad výkonu exekuce do rozhodnutí Nejvyššího soudu, k němuž se dovolávají. A pokud exekutor odmítne, může se do hry znovu vrátit soud.

Altner před několika týdny vyhrál dlouholetý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů. Strana se proti rozhodnutí dovolala k Nejvyššímu soudu a Altnerovi zatím nechce peníze na jeho švýcarský účet poslat kvůli obavám, že by je v případě úspěchu dovolání již nedostala zpět.

Čtěte také: Temná minulost ČSSD. Kariéristé, kteří pro peníze udělají cokoli