‚Měla jsem štěstí, že můj osud se jmenoval Goebbels, ne Hitler‘

Dokument o české herečce

‚Měla jsem štěstí, že můj osud se jmenoval Goebbels, ne Hitler‘NOVÉ
Herečka Lída Baarová (záběr z traileru) Foto: FOTO: Repro YouTube/Aerofilms
Panorama

Barbora Pánková

Svět jí kdysi ležel u nohou a zbyla jen krabice zažloutlých fotografií, říká o Lídě Baarové režisérka Helena Třeštíková. S hereckou hvězdou třicátých let měla příležitost mluvit na sklonku jejího života, který strávila osaměle a v exilu. Z drsně upřímné zpovědi Baarové vznikl už druhý dokument Třeštíkové, tentokrát s názvem Zkáza krásou, který půjde do kin v lednu.

Třeštíková představuje v novém snímku Lídu Baarovou jako zpočátku naivní herečku, které její krása i velký talent přinesly slávu v poměrně mladém věku a tím i obdiv mužů. Během natáčení v Německu se stala milenkou ministra propagandy Josepha Goebbelse a okouzlila i nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

„Vlastně jsem měla štěstí, že můj osud se jmenoval Goebbels. Mohl to být Hitler,“ říká ve snímku Baarová. Jenomže vztah s nacistou jí přinesl problémy a přitahuje pozornost i dnes. Třeštíková ji ale na základě toho hodnotit nechce. „Byla to mnohoznačná osobnost. Nejde říct její charakteristiku jako – byla to správná ženská, nebo potvora,“ uvedla režisérka.

Ve skutečnosti Baarová podle ní neodsuzovala na svém životě nic, pouze odmítnutou nabídku, aby odjela točit do Spojených států amerických. „Litovala jenom toho, že neodjela natáčet do Hollywoodu. Myslím, že to překrylo i její rodinné tragédie,“ zmínila Třeštíková pro deník ECHO24.cz.

Snímek, který je oproti původní verzi delší a propracovanější, se věnuje nejen mladým létům v Československu a Německu, dokumentuje také italské období, rok a půl strávený v pankrácké věznici za údajnou kolaboraci a útěk do Rakouska.

Právě v rakouském Salcburku ji později navštívila Třeštíková a vzniklo pět až sedm hodin natočených rozhovorů. „Byla to šílená osamělost,“ vzpomíná na osmdesátnici, která podle ní během debat vystřídala snad všechny druhy emocí. O několik roků později Baarová zemřela ve věku 86 let.

Její osobní vzpomínky, při kterých přemáhá dojetí a v ruce drží nezbytnou cigaretu, dohromady s dobovými záběry a úryvky z filmů, vytvářejí velmi působivý dokumentární snímek. Zkáza krásou bude mít premiéru 7. ledna příštího roku a uvede ji společnost Aerofilms.

Čtěte také: Havel a Baarová pomohou lidem bez paměti