Havel a Baarová pomohou lidem bez paměti

Vyvolané vzpomínky proti alzheimeru

Havel a Baarová pomohou lidem bez pamětiOBRAZEM
Krátké zprávy

kn Echo24

Režisér Jan Hřebejk vzpomíná, jak Václav Havel choval jeho dítě. Dokumentaristka Helena Třeštíková zase na setkání s Lídou Baarovou. Stovky fotografií – často pořízených přes mobilní telefony a vystavené posléze na sociální sítí Instagram – představí výstava Vyvolané vzpomínky, která startuje ve čtvrtek v pražské galerii Arte Decor Gražyna. Akce má připomenout lidi trpící Alzheimerovou chorobou, kterým vzpomínky už nikdo nevrátí.

Do akce se přitom mohl zapojit každý, a to pod hastagem #Vyvolanevzpominky. Ze zveřejněných takto označených snímků profesionální fotograf posléze vybral několik stovek fotek, které se na výstavě objeví vyvolané jako polaroidy.

Už vám věšíme #VyvolaneVzpominky ;) S kým se zítra uvidíme na vernisáži?

Posted by Vyvolané vzpomínky on  21. říjen 2015

Kdo ještě neoznačil svou fotku na Instagramu #VyvolaneVzpominky, má dnes do půlnoci poslední šanci! Zítra už vybíráme fotky na výstavu, tak neotálejte a tagujte ;)

Posted by Vyvolané vzpomínky on  16. říjen 2015

V průběhu výstavu proběhne i dražba vystavených snímků, jejíž výtěžek půjde na podporu činnosti Alzheimer nadačního fondu. Organizátoři projektu tím chtějí rozšířit povědomí o této chorobě zejména mezi mladými lidmi a motivovat je ke studiu příslušných oborů. Výstava potrvá až téměř do konce listopadu.

Do akce se zapojila i celá řada známých osobností. Snímky, které si pojí se vzpomínkami, do dražby věnovali například režisérka Helena Třeštíková, sportovní komentátor Robert Záruba, Roman Holý z Monkey Business nebo režisér Jan Hřebejk.

 

Tuhle foto vzpomínku nám věnoval Robert Záruba s komentářem: "Je to můj náhodný snímek z roku 1989, kdy jsme na Letné hr...

Posted by Vyvolané vzpomínky on  13. říjen 2015

 

Věnoval Jan Hřebejk: "Tahle fotografie Jana Malíře je moje vzpomínka, která spojila mnoho mých lásek: Autora fotografie,...

Posted by Vyvolané vzpomínky on  15. říjen 2015

„Posílám fotku, která mi připomíná něco, na co bych nechtěla zapomenout. Bylo to setkání s Lídou Baarovou v roce 1995 v Salzburku, kde jsme natáčeli její vyprávění. Pro mně to byl velmi intenzivní zážitek,“ komentovala fotografii Třeštíková.

„Paní Lída za dobu několika dní vystřídala všechny myslitelné nálady od zlosti na nás, že ji rušíme, přes docela vlídné povídání, až k vyloženě přátelskému vztahu, kdy jsme se pak loučily v dlouhém objetí a se slzami v očích… Tahle fotka zachycuje tu posledně jmenovanou emoci – radost, že jsme se setkaly,“ dodala Třeštíková.

Věnovala Helena Třeštíková: „Posílám fotku, která mi připomíná něco, na co bych nechtěla zapomenout. Bylo to setkání s L…

Posted by Vyvolané vzpomínky on  15. říjen 2015

Alzheimer nadační fond vznikl v roce 2011 na podporu výzkumu Alzheimerovy choroby a dalších onemocnění mozku, které vedou k poruchám kognitivních funkcí a demenci. Jeho cílem je také snaha o zlepšení kvality péče o pacienty, rozšiřování rámce poskytované péče a zlepšování podmínek, za kterých je poskytována.

Čtěte také: ‚Hlavně nefoťte ty obrazy, ještě mi je ukradnou,‘ řekl Kissinger fotografovi Havla

‚Rusové věří, že spasí svět. Putin s nimi umí pracovat‘

Unikátní snímky: Havel v New Yorku 1968. I s Peroutkou