Unikátní snímky: Havel v New Yorku 1968. I s Peroutkou

Návštěva v éře dětí květin

Unikátní snímky: Havel v New Yorku 1968. I s PeroutkouFOTOGALERIE UVNITŘ
Václav Havel, Central Park, duben 1968 Foto: Jan Lukas
6
Panorama
Vladimír Ševela
Sdílet:

Když Václav Havel přiletěl na jaře 1968 do New Yorku, vešel do telefonní budky a v telefonním seznamu vyhledal jméno Jana Lukase. S rodinou známého fotografa, který emigroval v roce 1965, se znal ještě z Prahy. „Tatínek pak Václava Havla představil lidem z českého exilu a udělal při tom pár snímků,“ vzpomíná Helena Lukasová, fotografova dcera. Od narození jednoho ze zakladatelů české fotoreportérské tradice a humanistické fotografie právě uplynulo sto let a v Praze byla tento týden zahájena jeho výstava nazvaná „Lidé 1930 – 1995“.

O čem spolu jaře 1968 rozmlouvali jednatřicetiletý autor divadelních her Havel a o dvaačtyřicet let starší exilový novinář Ferdinand Peroutka? „ To byl muž, který nemohl mít valné porozumění pro dlouhovlasaté mladíky s květinami. Neskrýval, že je mu to cizí, podivné, nesrozumitelné, že to je proti všem, a zároveň to smazává politické diference. Byl to člověk jiné epochy,“ řekl o Peroutkovi Havel v jednom rozhovoru z 90. let.

Při Havlově návštěvě USA v roce 1968, kdy bylo východní i západní pobřeží Spojených států ve znamení hnutí hippies a demonstrací proti válce ve Vietnamu, se dramatik s proslulým komentátorem sešel jednak v jeho domově v newyorské čtvrti Queens a také na jeho chatě v Connecticutu.

Poznáte Michaela Douglase?

V pražské galerii Artinbox jsou k vidění i Lukasovy fotografie dalších význačných postav české emigrace usazené v největším americkém městě. Někdejšího protagonisty Osvobozeného divadla a úspěšného amerického herce Jiřího Voskovce, režiséra Miloše Formana, vydavatele Martina Stránského, profesora Ivo Ducháčka, nájemce krajanského Obecního domu na Manhattanu Jaroslava Vašaty. Na večírku u Jiřího Plannera, bývalého provozního ředitele divadla Semafor a diskžokeje Rádia Svobodná Evropa, objektiv Jana Lukase zachytil dlouhovlasého herce, v němž jen znalci poznají pozdější hvězdu Michaela Douglase, nebo v té době už proslulého režiséra Sidney Lumeta. Právě Lumet natočil slavný film Dvanáct rozhněvaných mužů, v němž jednoho z porotců hrál i Jiří George Voskovec.

„Václav Havel v New Yorku líčil změny, které probíhaly během pražského jara 1968. Byla to doba nadšení a doufání a my si chvílemi říkali, proč jsme vlastně emigrovali. Jenže to se velice rychle změnilo,“ říká Helena Lukasová, tehdy osmnáctiletá, která s rodiči bydlela na Manhattanu v bytě, z jehož okna byl vidět i kus Central Parku. Havel si pobyt v New Yorku na jaře 1968 prodloužil na měsíc a půl. „Posílali jsme pak za ním do Prahy spousty krabic s knihami a oblečením, které si tu nakoupil. Zásilky se vracely zpátky a tak jsme je odesílali znovu. Máme z té doby od Václava Havla několik děkovných dopisů,“ vypráví paní Lukasová, která dnes žije střídavě v Itálii, Česku a USA.

Reagan na Floridě

Její otec, který se cítil nejlépe jako fotograf života v ulicích milovaného Manhattanu, občas fotografoval i nejznámější americké činovníky i vycházející hvězdy politického nebe. V roce 1972 dostal vysněnou zakázku od prestižního magazínu Life. Měl udělat fotoreportáž z předvolebních sjezdů Demokratické i Republikánské strany ve floridském Miami. Stránky s Lukasovými snímky – mimo jiné tehdejšího kalifornského guvernéra Ronalda Reagana – byly už připravené do tisku, jenže právě tehdy padlo rozhodnutí, že Life přestane po šestatřiceti letech vycházet jako týdeník a bude jen občasným „speciálem“. Lukasova fotoreportáž tedy nikdy nevyšla.

Lukas shromáždil dvacet pět fotografických alb. S velkým zápalem pracoval zejména na cyklu Ostrované, v němž dokumentoval místa, která – jak jednou řekl- , jej „už doma v Praze nejvíce lákala, říkal jsem jim ’ostrovy svobody’“ – Manhattan, Západní Berlín, Tchaj-wan a Starý Jeruzalém.

Čtěte také: Směl by dnes Václav Havel na americkou ambasádu?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články