Ústav propouští i svědka proti Babišovi

Odchod nepohodlných?

Ústav propouští i svědka proti BabišoviAKTUALIZOVÁNO
Šéf Ústru Zdeněk Hazdra Foto: Foto: Jan Zatorsky
2
Domov
Echo24
Sdílet:

V Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se bude propouštět. Potvrdila to v úterý rada ústavu, když definitivně schválila kritizovaný nový organizační řád. Propouštění zasáhne 21 lidí, což je zhruba pětina z celkového počtu zaměstnanců. Odejít má i badatel Radek Schovánek, který u bratislavského soudu svědčil proti Andreji Babišovi v kauze jeho spolupráce s StB. Šest lidí může díky zásahu některých odborářů přejít do Archivu bezpečnostních složek (ABS). 

Od 1. dubna se zruší odbor informatiky a digitalizace. Právě z něj má většina lidí odejít, jedno oddělení má zaniknout. Archiválie z ABS by už neměl digitalizovat ústav, ale archiv. 

Odboráři považují změny za protizákonné a za snahu nového vedení zbavit se nepohodlných lidí. Kritizují také, že si vedení nechává jen sobě blízké zaměstnance.

Zbavení se nepohodlných?

V úterý uspořádali před budovou protestní happening. Podle historika Petra Blažka jsou na výpovědi navrženi lidé, kteří pomáhali ústav zakládat. "Místo, aby dostali odměny k Vánocům," řekl ČTK. Hazdra nesouhlasí s nařčením, že za propuštěním jsou politické zájmy. Jde především o výpověď badateli Radku Schovánkovi, který svědčil v kauze údajné někdejší spolupráce ministra financí Andreje Babiše s StB. 

Schovánek ve prospěch svých slovenských kolegů z Ústavu paměti národa v květnu vypověděl, že inkriminované svazky jsou podle něj autentické a byly vedeny řádně. Soud však dal za pravdu Babišovi. Historici údajně nepředložili dostatek důkazů, že český ministr financí s StB spolupracoval vědomě. 

Čtěte také: Vedení ÚSTR je amatérské, říká badatel Schovánek

Babišův soud kvůli StB - agent Bureš figuruje ve 12 spisech

Ředitel ústavu Zdeněk Hazdra ale takovou interpretaci odmítá. Jde prý o systémové řešení.

„My o ta tabulková místa nepřijdeme. Budeme chtít posílit ústav v rámci výzkumu a vzdělávání. Na druhé straně bude dál působit ABS, který bude rovněž personálně posílen. Vyjednaný rozpočet pro rok 2015 to umožňuje,“ řekl novinářům. 

Za rok a půl od odvolání bývalého šéfa ÚSTR Daniela Hermana z ústavu odešlo 30 lidí, s 20 dalšími to bude znamenat fluktuaci, jakou ústav nezažil od svého vzniku. Ústav má celkem asi 120 zaměstnanců. 

Změny v ústavu souvisejí s údajnými chybami v milionech naskenovaných archivních materiálů. Předsedkyně rady ÚSTR Emilie Benešová tvrdí, že se díky reorganizaci zvýší efektivita práce a vědecká prestiž. Zefektivnit by měla prý i digitalizaci a přispět k větší otevřenosti archivu. 

Při výpovědích se podle vedení zohlednila i sociální situace zaměstnanců. To ale někteří odboráři zpochybňují. Dnes se kvůli tomu strhla na jednání rady hádka mezi vedením ústavu a předákem Miroslavem Vodrážkou. "Jste podvodníci. Řekli jsme kritéria a vy jste je ignorovali," řekl. Podle Hazdry se reorganizují především ta místa, kde většinou nepracují vysokoškoláci. Na nová místa, například v oddělení vzdělávání, by podle Hazdry měli přijít kvalifikovaní odborníci. 

Ředitelka ABS Světlana Ptáčníková oslovila ty zaměstnance, se kterými archiv spolupracoval a kteří prý jsou schopni pracovat podle nových pravidel. "Část zaměstnanců totiž programově odmítá uznat jakoukoliv chybovost. Samozřejmě tyto zaměstnance, kteří nejsou ochotni dialogu, jsme neoslovili," reagovala na dotaz novinářů. 

Čtěte také: Odborníci z ÚSTR se vyhodí, archiv nebere nové lidi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz