Ostrá slova z arcibiskupství: Zeman o restitucích lže

Pražské arcibiskupství proti Zemanovi

Ostrá slova z arcibiskupství: Zeman o restitucích lžeNOVÉ
Prezident Miloš Zeman Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Někdejší kardinál František Tomášek podle pražského arcibiskupství nikdy neslíbil, že restituce církevního majetku skončily v roce 1991 a církev už nic dalšího nebude požadovat, jak o tom ve středu mluvil prezident Miloš Zeman. Jedná se o lež, Tomášek nikdy nic podobného neřekl, uvedlo arcibiskupství na svém twitteru.

Zeman během návštěvy Středočeského kraje vysvětlil, proč se nezúčastnil nedávného pohřbu kardinála Miloslava Vlka. Jednak proto, že někdejší primas český byl zásadním stoupencem církevních restitucí, a dále kvůli jeho výzvě, aby se lidé loni neúčastnili oslav 28. října na Hradě. Prezident ve středu v Úholičkách mimo jiné řekl, že Vlk porušil slova svého předchůdce kardinála Františka Tomáška, že restituce skončily rokem 1991 a církev už žádný další majetek nebude požadovat.

Zemanova slova, která vyprovokovala arcibiskupství k tak ostré reakci, dokazuje i video umístěné na YouTube. Zeman v Úholičkách doslova řekl: „Připomínám výrok kardinála Tomáška, který prohlásil, že rokem devadesát jedna církevní restituce skončily a že církev už nic dalšího nebude požadovat.“ (Sporný výrok Miloše Zemana začíná na následujícím videu v čase 18:59).

Kardinál Vlk prezidenta v minulosti kritizoval, naposledy na podzim za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě. Tehdy také uvedl, že lidé by v budoucnu měli lépe vybírat kandidáty na prezidenta.

Vlk rovněž ostře kritizoval dohodu mezi Pražským hradem a katolickou církví o majetkovém vyrovnání, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Zemřel 18. března, bylo mu 84 let.

Současným pražským arcibiskupem je kardinál Dominik Duka, který Vlka vystřídal v čele českých katolíků v roce 2010.

Takzvané církevní restituce jsou výrazem pro několik zákonů, které mají církvím vrátit majetek znárodněný československým socialistickým režimem a zařídit odluku církve od státu. V roce 2013 vstoupil v platnost zákon, podle kterého má být církvím vrácen majetek v hodnotě 75 miliard korun a v průběhu dalších třiceti let navíc vyplaceno 59 miliard korun jako náhrada za majetek, který z různých důvodů vrátit nelze. Zdaleka největším příjemcem peněz má být římskokatolická církev.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články