2 ROZPAD KOALICE LIDOVCŮ A STAROSTŮ?

Lidovci kvůli průzkumům lavírují. „My koalici nevzdáme,“ oponuje Gazdík

, NOVÉ

Témata: , , ,

V případě, že by lidovci vypověděli koalici s hnutím STAN, Starostové by s největší pravděpodobností neměli vůli zůstat na jejich kandidátce. Uvedl to v rozhovoru pro server Echo24 jejich předseda Petr Gazdík. Podle něj má koalice šanci přesáhnout nutných deset procent a dostat se do sněmovny.

Server Lidovky.cz přišel z informací, že vedení KDU-ČSL naznačilo, že by rádo zrušilo koalici s hnutím STAN. První místopředseda strany Vít Rakušan, který se jednání špiček koalice ve středu zúčastnil, potvrdil, že tato varianta v diskuzi zazněla. „V diskuzi padaly různé varianty, ale nikdo nepřišel s žádným usnesením. My jsme zatím to, co na včerejším setkání zaznívalo, brali jako interní debatu mezi dvěma politickými subjekty,“ řekl pro deník Echo24. To potvrdil i šéf strany Gazdík, podle kterého oficiálně žádný návrh nepadl.

Objevují se informace, že vedení lidovců zvažuje vypovězení koaliční smlouvy. Máte tyto informace?

Nemám. Tedy zaznamenal jsem třeba výroky Jiřího Čunka, ale rozhodně ty informace od vedení lidovců oficiálně nemám. My té koalici věříme, my věříme, že se dostane nad 10 procent. Ano, ty průzkumy jsou nepříznivé, to je pravda. Jenomže my to známe z některých jiných typů voleb. Třeba v krajských volbách ve Středočeském kraji nám dávali 2 procenta a pak jsme dostali 18,7 procenta. Ono to totiž funguje u Starostů jinak. Dokud ten volič neuvidí na volebním lístku toho svého skvělého starostu, tak on neví, že kandiduje za koalici Lidovci a Starostové a v té otevřené otázce, kterou používají agentury, si na to třeba nevzpomene.

Máte vlastní průzkumy, které pro vás vycházejí lépe?

Máme vlastní průzkumy. Sledujeme trendy. Ano, té koalici mírně ublížila vládní krize. Ale ta koalice nemůže za to, jak to zpackali sociální demokraté. Nicméně se to i v těch našich průzkumech trochu odrazilo. Ale pak je tu druhá věc a to je toto neustále mediální omílání. V každém článku o nás se opakuje, že asi nedosáhneme na 10 procent. A to vytváří začarovaný kruh. Do té doby, než budou podány kandidátky, tento začarovaný kruh bude.

Čistě hypoteticky byla by pro vás přijatelná varianta, že byste pouze zůstali na kandidátkách KDU-ČSL?

Já teď tu situaci ani nebudu předpokládat. My jsme demokratické hnutí. V případě, že by něco takového nastalo, tak bychom to museli nějak vyhodnotit. Já Starosty neřídím jako firmu, já je řídím jako dobře vedenou obec a v dobře vedené obci funguje rada města, zastupitelstvo a brány v potaz jsou i názory občanů.

Tomu rozumím. Ale předpokládám, že jste měli nějaký postoj k této variantě, když jste koalici domlouvali.

Určitě ano. Obecně u nás vůle jít na kandidátky prostě není.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Průzkumy lidovce se STAN nepouští do sněmovny. Nic se neděje, zní z vedení

Čas couvnout mají lidovci do půlky srpna. Není čas na hrdinství, říká Čunek

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.