Německu došla trpělivost s nezletilými nevěstami migrantů
Neuznaná manželství
Úřady v Německu řeší další problém související s uprchlickou krizí. Žadatelé o azyl si ze svých domovů často přivážejí i nezletilé manželky, se kterými hodlají žít i nadále. Takovýto svazek ovšem německé právo neumožňuje, ačkoliv sňatky přistěhovalců by měly být posuzovány podle země původu konkrétních žadatelů o azyl. Soudy tak musí většinu případů řešit individuálně, uvádí rozhlas Deutsche Welle.
Sňatky s nezletilými dívkami byly v Německu žadatelům o azyl dlouhodobě tolerovány. Když se však na území spolkové republiky počet takovýchto manželství přehoupl až do několika stovek, došla pracovníkům humanitárních organizací a expertům na dětská i ženská práva trpělivost. Společně pak vyzvali úřady k nápravě situace.
Podle platných zákonů mohou lidé na německém území uzavírat sňatky až po dovršení osmnácti let, v ojedinělých případech může soud povolit svatbu i v případě, že jeden z partnerů překročil alespoň šestnáctiletou hranici. U běženců z oblasti Blízkého východu však v některých případech není dodrženo ani toto pravidlo. Výjimkou tak nejsou ani třinácti či čtrnáctileté nevěsty.
Německé úřady evidují přes tisícovku manželství, ve kterých žena nedosáhla plnoletosti. Spekuluje se navíc o tom, že neoficiální počet takovýchto svazků může být ještě vyšší, někteří běženci totiž po příchodu do země údaje o svém rodinném stavu vůbec neuvádějí, případně falšují svůj skutečný věk.
Úředníci v Německu přitom až dosud vycházeli z běžně uplatňované praxe, která doporučuje sňatky žadatelů o azyl posuzovat podle právního řádu země, kde se tito lidé narodili. Tento výklad nepůsobil až do nedávné doby žádné problémy, manželství s šestnácti a sedmnáctiletými dívkami tak byla uznávána i v nové domovině. Schvalování manželství mladším nevěstám už však v Německu narazilo na výrazný odpor.
Proti sňatkům s nezletilými dívkami už se postavilo například bavorské ministerstvo spravedlnosti. To vydalo prohlášení, podle kterého „jedenáctileté, třináctileté a patnáctileté dívky patří do školy, nikoli do manželství.“ Svým úředníkům navíc přikázalo věnovat zvýšenou péči posuzování podobných případů. S podobným opatřením se později připojilo i Severní Porýní-Vestfálsko. Tamní ministr spravedlnosti Thomas Kutschaty dokonce trvá na tom, aby Německo uznávalo pouze manželství plnoletých žadatelů o azyl.
Nová úřednická praxe už se dočkala i prvního kontroverzního rozhodnutí soudu. Jedenadvacetiletý Syřan přišel před časem do Německa společně se svou čtrnáctiletou manželkou. Soudní tribunál v Aschaffenburgu však odmítl jejich manželství uznat a dívce navíc přikázal náhradní péči v místním zařízení pro mladistvé. Rozčílený manžel proti tomuto rozhodnutí podal protest, kterým se v brzké době bude zabývat vyšší soud.
„Neříkáme, že lidé by měli být nuceni k rozvodu. Takováto manželství by ale neměla být uznávána,“ vítá přísnější posuzování uprchlických sňatků Myriam Böhmeckeová z organizace Terre de Femmes. „Rodiny se navíc často bojí, že jejich dcery se stanou oběťmi sexuálního násilí,“ vysvětlila důvody, proč se společně se svými kolegy rozhodla celé situaci věnovat pozornost.
Organizace UNICEF dlouhodobě upozorňuje na to, že zejména v oblastech Blízkého východu a Afriky dochází i v jedenadvacátém století k vynuceným sňatkům dospělých mužů s nezletilými dívkami. Přestože například v Sýrii či Afghánistánu jsou tyto svatby oficiálně zakázány, dochází k nim díky nedbalosti a nezájmů úřadů i nadále. Oddaný muž a žena mohou pak společně zamířit dále do Evropy, kde však jejich svazek může narazit na zásadní odpor.