Nejdřív znásilnění, pak svatba. Turci se vyhýbají soudům sňatkem

Jak se vyhnout vězení?

Nejdřív znásilnění, pak svatba. Turci se vyhýbají soudům sňatkemNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Tisíce lidí obžalovaných v Turecku ze znásilnění unikají rozsudkům tím, že se svými oběťmi uzavřou sňatek. Na nový trend upozornil jeden ze soudců Nejvyššího soudu Mustafa Demirdağ, jehož slova převzal server Milliyet.com. V Turecku je takto údajně zaregistrováno až 3000 manželství, v některých případech se jedná i o nezletilé nevěsty.

Demirdağ své tvrzení přednesl před parlamentní komisí, která má v Turecku prošetřovat případy sexuálního obtěžování a předcházet tak další kriminalitě. Soudce přitom zmínil několik konkrétních případů, které měl ve své kariéře možnost rozsuzovat.

Uzavření manželství mezi útočníkem a znásilněnou je podle Demirdağa v Turecku čím dál běžnější praxí, země v současné době eviduje zhruba 3000 takovýchto případů. Ke svatbě většinou dochází poté, co napadená žena podá žalobu k jednomu z místních soudů. Sňatkem je totiž celý čin promlčen a o zločin se tak podle turecké legislativy nejedná.

V jednom z popisovaných případů údajně tři turečtí muži unesli a znásilnili nezletilou dívku. Když se jejich činem začal zabývat soud, jeden oženil se jeden z Turků s napadenou. Soudnímu rozsudku a trestu takto navíc unikli i zbývající dva násilníci.

„Takovýto typ manželství je zcela neakceptovatelný. Je kruté nutit někoho, aby si vzal osobu, kterou nechce, a přinutit ho žít s ním po celý život,“ sdělil poslancům Demirdağ.

V některých případech je ovšem podle soudce možné udělat výjimku. V této souvislosti jmenoval případ sousedské dvojice, která zplodila potomka mimo manželský poměr ještě před dosažením plnoletosti. Dvojice se ovšem dlouhodobě znala a o svatbě uvažovala. V současné době pár žije společně se svými třemi dětmi, trest by tedy prý pouze zbytečně roztrhal rodinu.

V Turecku může soud pachateli znásilnění uložit trest až šestnácti let za mřížemi. Vinu je ovšem často problém násilníkovi dokázat. Za nedostatečné vymáhání zákona už zemi kritizoval už Evropský soud pro lidská práva, na jehož doporučení Turecko upravilo roku 2012 některé právní předpisy týkající se sexuálního násilí.

Čtěte také: Běženec políbil Němku a lízal jí obličej. Dostal roční podmínku

Stačí říct ne. Němci změnili zákon kvůli silvestrovskému násilí

Švédsko hlásí desítky sexuálních útoků na festivalech

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články