Švédsko hlásí desítky sexuálních útoků na festivalech
Sexuální útoky ve Švédsku
Švédská policie šetří několik desítek trestních oznámení od žen, které tvrdí, že se během uplynulého víkendu staly obětí znásilnění nebo sexuálních napadení na dvou hudebních festivalech. Informovala o tom dnes agentura AP.
Od účastnic festivalu v Karlstadu policie dostala 32 oznámení o sexuálním napadení, návštěvnice festivalu Bravalla v Norrköppingu nahlásily pět případů znásilnění a desítku útoků.
Policejní inspektor Leif Nyström uvedl, že v Karlstadu evidují po skončení třídenního festivalu 32 oznámení o sexuálních útocích spáchaných mladými muži. Nejmladší údajné oběti je 12 let. Pravděpodobné pachatele se podle Nyströma už zčásti podařilo identifikovat, zatím ale nikdo nebyl zatčen.
Podle švédského premiéra Stefana Löfvena jde o „naprosto nepřijatelnou“ situaci, nahlášené případy prý budou vyšetřeny s maximální pečlivostí.
V reakci na zprávy o útocích se populární britská rocková kapela Mumford & Sons rozhodla nevystoupit na dalších švédských festivalech. „Jsme šokovaní z toho, co se stalo na Bravalle. Dokud nás policie neujistí, že zatočí se sexuálními útoky na návštěvníky, jsme rozhodnutí nevystoupit na dalších ročnících,“ napsala skupina na sociálních sítích.
Útok odsoudila i náctiletá švédská zpěvačka Zara Larsson. „Ti, co se bez studu znásilnili dívky v publiku, si zaslouží shořet v pekle,“ napsala naštvaně na Twitteru.
„Je strašné, že se něco takového děje i v moderní společnosti,“ cituje švédský The Local šéfa marketingu festivalu Niklase Westergrena. „Bohužel, sexuální útoky se na hudebních festivalech dějí i všude po celém světě.“ dodává.
Švédsko letos řešilo skandál, který se týkal právě vyšetřování sexuálních útoků během loňského a předloňského hudebního festivalu ve Stockholmu. Policie čelila podezření, že zamlčovala informace o sexuálním obtěžování žen skupinami mladých mužů, převážně z uprchlické komunity. Prokuratura ale rozhodla, že příslušníky policie v této věci nebude stíhat.
Náramky proti obtěžování nepomohly
Policie se sexuálních útoků předem obávala, proto na začátku prázdnin proto spustily informační kampaň, jejíž součástí byly i náramky s nápisem „neosahávat“. Nošením se měly dívky ochránit před obtěžováním, jak se však ukázalo na festivalu Bravalle, pásky sexuálním útokům nijak nezabránily.
„Především doufáme, že to chlapce přiměje dvakrát se rozmyslet. Zdá se totiž, že mnoho z nich si ani neuvědomuje, že to (obtěžování) je zločin,“ řekl optimisticky šéf švédské policie před začátkem festivalové sezóny.
Švédští policisté se rozhodli kampaň spustit u příležitosti začátku tamní festivalové sezóny. Po silvestrovských sexuálních útocích v Kolíně nad Rýnem totiž vyšlo najevo, že v minulosti docházelo k podobnému obtěžování mladých dívek i na švédském festivalu We Are Sthlm.