1 Ignorace varovných signálů

‚Naši muslimové po útocích tančili‘. Belgie přiznává krach integrace

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Belgický ministr vnitra Jan Jambon přiznal, že jeho země do značné míry podcenila integraci muslimských přistěhovalců. Špatná integrace se podle něj projevila mimo jiné na tom, že „značná část“ belgických muslimů „tančila“ po teroristických útocích náboženských radikálů. Rovněž uvedl, že obyvatelé nechvalně proslulé čtvrti Molenbeek útočili na policisty během zatýkání teroristy Salaha Abdeslama.

„Značná část muslimské komunity tančila, když došlo k útokům,“ prohlásil ministr Jambon v rozhovoru pro belgický deník De Standaard. Ministr blíže nepřiblížil, o jakých útocích mluví. Zahraniční média však jeho slova dávají do souvislosti s březnovými útoky islámských teroristů v Bruselu, při nichž zemřelo 32 lidí.

Špatná integrace některých muslimů se podle Jambona projevila i při březnové policejní razii, během níž byl dopaden terorista Salah Abdeslam. Ten je podezřelý z účasti na teroristických útocích v Paříži z listopadu loňského roku. Abdeslam byl zadržen v bruselské čtvrti Molenbeek, která je známá právě vysokým počtem muslimů mezi místní populací. „Během zatýkání Abdeslama házeli (obyvatelé Molenbeeku) kameny a lahve na policisty a novináře,“ uvedl Jambon.

Čtěte také: Bruselský Molenbeek: hnízdo islamistických teroristů

Právě tyto incidenty podle Jambona představují vážný problém. Podle něj totiž poukazují na to, že i když samotní teroristé tvoří jen zlomek muslimské populace, určitý problém představují i neintegrované komunity přistěhovalců, které jim poskytují určité zázemí.

V rozhovoru pro De Standaard podle agentury AFP uvedl, že největší problém v tomto ohledu představuje muslimská mládež ze třetí a čtvrté generace přistěhovalců. V rozhovoru zároveň přiznal, že Belgie „mnoho let“ ignorovala varovné signály.

Na druhou stranu však zdůraznil, že společné soužití muslimů a nemuslimů nemusí být nemožné. Klíč podle něj spočívá v efektivní integraci příchozích migrantů. Upozornil ovšem, že se jedná o běh na dlouhou trať. Podrobnější recept na fundamentální problém ale nenabídl.

Čtěte také: Budeme prohledávat dům od domu, varuje belgický ministr vnitra

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.