EU po holandských volbách jásá. Antiislamista Wilders neuspěl

Volby v Nizozemsku

EU po holandských volbách jásá. Antiislamista Wilders neuspělAKTUALIZUJEME
Mark Rutte. Foto:

Foto: Reuters / Dylan Martinez

4
Svět

ly Echo24

Středeční parlamentní volby v Nizozemsku jasně vyhrála Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, která ve 150členném parlamentu bude mít 33 křesel. Vyplývá to z takřka konečných výsledků po sečtení zhruba 95 procent volebních okrsků. Na druhém místě s 20 mandáty skončila nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která za VVD oproti očekáváním výrazně zaostala. Wilders již Rutteho vítězství uznal. Nad porážkou Wilderse jásají jak v Berlíně, tak v Bruselu. „Nizozemsko, ó Nizozemsko, jsi šampion!“ sdělilo německé kancléřství. Výsledky voleb potěšily i české politiky.

VVD si oproti výsledkům voleb z roku 2012 o osm křesel pohoršila, i tak ale zůstává na politicky rozdrobené scéně nejsilnější stranou. Třetí místo připadlo Křesťanskodemokratické výzvě (CDA) a čtvrté Demokratům 66, obě formace získaly po 19 křeslech. Socialistická strana (SP) a Zelená levice (GL) mají shodně 14 poslanců. Zatímco SP si oproti minulým volbám o jeden mandát pohoršila, ekologická strana se ziskem 10 nových poslanců zaznamenala mimořádný úspěch.

Mezi hlavní poražené patří Strana práce (PvdA), která dosud měla 38 křesel a která se nově bude muset spokojit jen s devíti mandáty. Do parlamentu se dostalo ještě šest dalších stran, které získaly od dvou do pěti křesel. Do parlamentu se dostalo ještě šest dalších stran, které získaly od dvou do pěti křesel.

Porážku již Geert Wilders uznal. „Patříme rovněž mezi vítěze voleb, získali jsme nová křesla,“ řekl Wilders s odkazem na odhady i první výsledky, podle kterých si PVV oproti stávajícím 15 mandátům o několik poslanců polepšila. „Naše vítězství ale není takové, v jaké jsme doufali,“ dodal. Wilders rovněž hovořil o tom, že by rád byl přizván ke koaličním jednáním o budoucí nizozemské vládě. Zároveň však prohlásil, že PVV bude vůči vládě tvrdou opozicí. Wilders již ve středu po zveřejnění prvních odhadů svým voličům na Twitteru za hlasy poděkoval a Ruttemu vzkázal, že se ho ještě nezbavil.

Hollande: Je to vítězství nad extremismem

Evropští politici vyjadřují radost z výsledků parlamentních voleb v Nizozemsku. Francouzský prezident François Hollande, který je téměř na konci svého pětiletého funkčního období, blahopřál Ruttemu k nečekaně výraznému vítězství navzdory tomu, že Wilders v předvolebních průzkumech dlouhodobě vedl. „Srdečně gratuluji Marku Ruttemu k jeho jasnému vítězství proti extremismu,“ řekl socialista Hollande.

Gratulaci zaslal i francouzský prezidentský kandidát Emmanuel Macron, který má velkou šanci v květnových volbách vyhrát. „Nizozemsko nám ukazuje, že průlom krajní pravice není hotovou věcí a že pokrokoví (politici) získávají rozhodující převahu,“ napsal Macron.

Nizozemské volby byly i pro další vývoj na evropské politické scéně mimořádně ostře sledované a nyní se pozornost přesouvá na Francii, kde stále ještě neztrácí své prezidentské ambice vůdkyně nacionalistů a Wildersova spojenkyně na mezinárodním poli Marine Le Penová. Ta má podle průzkumů šanci se dostat do druhého kola voleb.

Nizozemci podle šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera hlasovali proti extremismu, podobný názor zastávají i další političtí předáci napříč Evropou. „Těším se na další dobrou spolupráci jako přátelé, sousedé a Evropané,“ sdělila v telefonické gratulaci Ruttemu německá kancléřka Angela Merkelová, uvedl její mluvčí Steffen Seibert.

„Nizozemsko, ó Nizozemsko, jsi šampion!“ napsal na Twitteru šéf úřadu německé kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier. „Srdečné gratulace ke skvělému výsledku,“ dodal.

Čeští politici výsledky voleb vítají

„Holandsko za celou Evropu dobře vykročilo do série voleb v roce 2017. Gratuluji!“ napsal na Twitteru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Ukázalo se, že zastánci rozpadu EU jsou slabší, než se čekalo. Zvítězil rozum,“ uvedl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Předsedu opoziční ODS Petra Fialu výsledek voleb nepřekvapil. „Přestože jsou tradiční strany oslabeny, tak to zdaleka neznamená, že populisté a radikální strany začnou v Evropě vyhrávat volby. Snad si všichni demokraté z posilování populistů vzali ponaučení,“ řekl.

Předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš, jehož uskupení je na evropské úrovni partnerem Rutteho VVD, nizozemskému premiérovi gratuloval. Spokojenost s výsledkem dal najevo i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Byť poslední průzkumy mluvily o opaku, populista Wilders při vysoké volební účasti utrpěl porážku. Dobrá zpráva pro Holandsko a Evropu,“ napsal na Twitteru.

Český odpůrce islámu a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura označil Wildersovo druhé místo ve volbách za úspěch. Rutte podle něj zvítězil díky tomu, že se vláda v posledních dnech jasně vymezila proti Turecku, jehož ministři chtěli v Nizozemsku vést politickou kampaň před referendem o posílení pravomocí tureckého prezidenta. „Pro nás z toho plyne jediné poučení – voliči prostě chtějí, aby se politici postavili muslimskému diktátu v Evropě,“ sdělil Okamura.

Kurz eura reagoval na odhad výsledků nizozemských voleb dalším posílením. Vůči dolaru stoupl o 1,25 procenta na 1,0735 USD, nejvyšší úroveň od 2. února a navázal na svůj téměř jednoprocentní vzestup po rozhodnutí americké centrální banky. Evropské akcie se také ve čtvrtek vyšplhaly na 15měsíční maximum. Index amsterodamské burzy AEX krátce po začátku dnešního obchodování vystoupil nejvýše za devět let, připisoval si kolem 0,7 procenta.

Čtěte také: Nizozemské volby o imigrantech: čeká se až 80 procentní účast