AUDIO: Jak předseda ODS Fiala nakročil k ANO

Celý přepis rozhovoru

AUDIO: Jak předseda ODS Fiala nakročil k ANOUVNITŘ AUDIO
Domov

Jan Kálal

Výrok předsedy ODS Petra Fialy, který připustil budoucí spojenectví s hnutím ANO, vyvolal bouřlivé reakce. Myslí to šéf vážně? ptali se mnozí občanští demokraté. Stranická centrála vydala komuniké, ve kterém se snaží Fialova slova „uvést na pravou míru“ a obvinila server ECHO24.cz z manipulace. Přinášíme proto přepis rozhovoru s předsedou ODS i jeho zvukový záznam.

Dost jste se vymezovali vůči působení hnutí pana Babiše, vůči hnutí ANO. Co říkáte potom tomu, když někteří vaši členové typu Davida Vodrážky, bývalého místopředsedy ODS, s nimi na Praze 13 uzavírají koalici? Takových příkladů je po republice víc. Jak to na vás působí?

My jsme se hlavně vymezovali vůči levici. A vůči populistické politice. Pro nás jsou hlavním soupeřem levicové strany a na tom bych nic neměnil. Samozřejmě, že komunální politika je trošku jiná, než je politika celostátní. A nemůžeme prostě obecně říct, že se někde má uzavřít nějaká koalice a jinde se taková koalice uzavřít nesmí. Snad jediné, kde jsme jasně proti a máme to i v usnesení z kongresu, je, že neuzavíráme koaliční smlouvy s komunisty. Jinak to samozřejmě vždycky závisí na místních podmínkách a vůbec možnosti nějakou funkční koalici sestavit.

Čtěte také: Předseda ODS Fiala: ANO může být budoucí spojenec

Nevadí mi tu či onde koalice s ANO. Pro mě je tam klíčová podmínka, abychom dokázali uskutečnit co nejvíc z našeho programu. A to musí být hledisko, ke kterému směřujeme. A někde, musím říct, je to i úsměvné. Prostě když naši komunální politici uzavírají třeba koalici s hnutím ANO, tak jsou tam třeba lidé, kteří s námi byli v minulém období v koalici se subjektem, který měl jiný název. Takže jsou to vlastně titíž lidé. Takových případů je také víc. Takže obecně řečeno, máme jedinou podmínku: Žádné koaliční smlouvy s komunisty. Jinak podle místních podmínek. Kde můžeme dobře realizovat náš program, tam lze uzavírat koalice.

Nemáme nic zvláštního proti hnutí ANO. Pokud bude realizovat středopravou politiku, jak teď začal říkat jejich pan předseda, tak je to samozřejmě do budoucna náš spojenec.

A není tedy na místě přehodnotit váš vztah k ANO i na vyšší úrovni? Na celostátní úrovni, například?

Jak to myslíte?

Zatím jsem zaznamenával výroky, které byly dost vymezující se. Ať už to bylo před sněmovními volbami v loňském roce. A nebo i teď před komunálními volbami...

Pokud bude ANO realizovat pravicovou politiku, klidně s nimi budeme spolupracovat. Ale hnutí ANO si zatím nabarvilo předvolební stánky na modro, ale to, co navrhují, pokud se tomu dá vůbec rozumět, protože nemají většinou nikde žádný program, tak jsou většinou levicová opatření. Podívejte se na to, jak vypadá státní rozpočet. Podívejte se na daňovou politiku. Podívejte se na jeden krok za druhým. Takže, znovu opakuji: Nemáme nic zvláštního proti hnutí ANO. Pokud bude realizovat středopravou politiku, jak teď začal říkat jejich pan předseda, tak je to samozřejmě do budoucna náš spojenec. Ale zatím se nic takového neděje. Hnutí ANO realizuje populistickou levicovou politiku. A naším nepřítelem nebo politickým soupeřem je levice. Víc k tomu nelze říct.