Peroutkovu cenu získali Petr Třešňák a Martin Veselovský

Peroutkovu cenu získali Petr Třešňák a Martin VeselovskýNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2014 získal zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt Petr Třešňák a novinář, moderátor DVTV Martin Veselovský. Ocenění uděluje už od roku 1995 Sdružení Ferdinanda Peroutky, a to vždy v předvečer výročí Peroutkova narození.

Petr Třešňák je dlouholetý redaktor časopisu Respekt, do domácí rubriky přispíval už jako student Fakulty sociálních věd UK, stálým členem redakce je od roku 2001. „Píše komentáře, rozhovory, glosy, ale především texty do rubriky Téma, což je novinářský žánr svého druhu – reportáž smíchaná s analytickými prvky. Moderní reportáž by měla obsahovat nejen objevování, ale také analýzu a reportérovo stanovisko. Petra Třešňáka nejvíc těší, když názor vyroste z celého příběhu jakoby sám,“ píše o Třešňákovi Libuše Koubská.

Martin Veselovský pracoval jako rozhlasový redaktor a moderátor, známý je především z Radiožurnálu Českého rozhlasu, v posledních šesti letech působil také v Událostech, komentářích České televize. Veřejnoprávní média v loňském roce opustil, aby spoluzaložil internetový pořad DVTV. „Schopnost trvat na svém a neuhnout, schopnost nesklouznout k agresivitě a nadto si zachovat šarm. Schopnost rychlé reakce a bystrého úsudku. Schopnost vést rozhovor v nejlepších tradicích britské televizní a rozhlasové žurnalistiky. Jen u málokterých moderátorů najdete všechny tyto schopnosti a hlavně: v tak vyvážené konstelaci,“ vyzdvihují u Veselovského Terezie Kaslová a Jan Dražan.

Letošní laureáti Ceny Ferdinanda Peroutky dostali skleněné plastiky a plnicí pera značky Parker, které obsahují pokovené doplňky i hrot z 23karátového zlata. 

Cena Ferdinanda Peroutky je novinářské ocenění, které se uděluje od roku 1995, a to vždy v předvečer výročí Peroutkova narození. Cena vznikla v rámci Nadace Lidových novin a jejím smyslem bylo zvýšit prestiž práce novinářů a publicistů. Laureát ceny má být, stejně jako Peroutka, naprosto bezúhonný před zákonem i vlastním svědomím a má mít vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Dále musí být osobně odpovědný za společenské důsledky svého publicistického působení, jeho profesní práce musí mít mimořádnou úroveň a musí vycházet z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické, píše se na oficiálních stránkách ocenění. V minulosti ocenění získali například Ludvík Vaculík, Jindřich Šídlo nebo Karel Hvížďala.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy