5 Jízda ruských motorkářů

Nic nás nezastaví, vzkazují Noční vlci. Projedou po jednom

, AKTUALIZOVÁNO

Ruští motorkáři z klubu Noční vlci vyrazili z Moskvy na plánovou jízdu do Berlína. Informovala o tom ruská televize RT. Na hranici s Polskem mají dorazit v pondělí. Polské úřady ale jejich přejezd v pátek zakázaly. „Nic nás nezastaví. Ani počasí, ani polské ministerstvo zahraničí,“ ujišťovali motorkáři před odjezdem v jejich klubovém areálu v Moskvě.

Asi dvacítka Nočních vlků plánuje do 9. května dorazit do Berlína. Chce přitom dodržet plánovanou trasu přes Polsko, Slovensko, Česko, Rakousko a Německo.

Vůdce motorkářů Alexandr Zaldostanov agentuře DPA při slavnostním startu řekl, že členové skupiny mají víza a hranici do Polska projedou jednotlivě. „Já sám jsem bohužel vízum nedostal,“ připustil muž, který je rovněž znám pod přezdívkou „Chirurg“. Sám kdysi žil v Berlíně a doufal, že se tam setká se známými. 

Zaldostanov, který je přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina, odmítl tvrzení polské vlády, která jízdu motorkářů označila za provokaci. „Provokace je zabránit připomínku 2. světové války,“ řekl. Šéf ruských motorkářů také tvrdí, že petici na podporu Nočních vlků podepsalo zhruba 30 000 jejich polských kolegů. Polskou vládu kritizoval za politické „vměšování“ do bikerské kultury a obvinil ji z „nenávisti vůči Rusům“. „Naše cesta je demonstrací důvěry, ne síly,“ prohlásil Zaldostanov. 

Pokud by se ruští motorkáři navzdory zákazu pokusili dostat se přes polskou hranici na základě víz jiné schengenské země, podle mluvčí polské pohraniční policie se jim to nepovede. „Jestliže se ti lidé bez ohledu na zákaz vjezdu na polské území objeví na hranici, nebudou vpuštěni,“ řekla tiskové agentuře PAP mluvčí Agnieszka Goliasová. 

Polsko argumentovalo nedostatkem potřebných dokumentů ohledně časového plánu, přesné trasy a míst, kde budou motorkáři nocovat. Rusko na rozhodnutí polských úřadů reagovalo ostře formulovanou nótou a obvinilo je ze lži. Česká diplomacie polské rozhodnutí přijala „s respektem“. 

Odjezd motorkářů z Moskvy ukazuje následující video:

Zákazem vstupu na své území hrozí ruským motorkářům i Německo. „Nedomníváme se, že to slouží cíli přispět k posílení německo-ruských vztahů,“ uvedla dnes podle DPA německá ministerstva zahraničí a vnitra. Pokud bude ohrožena veřejná bezpečnost a pořádek v Německu, mají prý německé úřady „právo a povinnost podniknout všechna nezbytná opatření k přiměřené reakci na tato rizika“. To prý zahrnuje výslovně i možnost zabránit cizincům ve vstupu do země. 

České ministerstvo zahraničí žádost Kremlu o asistenci při přejezdů bikerů odmítlo, motorkáři mají žádost podat sami. Současně ale upozornilo, že vyřídit ji včas bude obtížné. Jízda nočních vlků má být připomínkou vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety. 

Více zde: Polsko Noční vlky nepustí. Česko odmítlo ruskou nótu

‚Odmítáme mafiánské Noční vlky: šíří nenávist a násilí‘

Noční vlky na Západ nepustíme, plánuje běloruská opozice

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.