1 Podezřelý uprchl do Thajska

Mezi muži dva roky šířil HIV a vědel o tom. Policie hledá oběti

, NOVÉ

Témata: ,

Kriminalisté hledají možné oběti sedmačtyřicetiletého Zdeňka Pfeifera z Mostu, který podle nich od roku 2013 vědomě šířil virus HIV. Zatím objevili 16 mužů, s nimiž měl podezřelý intimní kontakt, řekl vedoucí prvního oddělení krajské policejní správy Martin Charvát. U dvou z nich už bylo prokázáno, že jsou také nositeli HIV, jeden je dokonce nezletilý. Pfeifer je stíhán jako uprchlý a podle policie se zřejmě ukrývá v zahraničí.

Kauzu otevřel případ nezletilého chlapce, jehož rodina zjistila, že s Pfeiferem udržoval sexuální styky. U chlapce lékaři diagnostikovali virus HIV. Obviněný muž hledal kontakty na různých seznamkách. „Vůbec jim neoznámil, že je HIV pozitivní, ačkoli to už od roku 2013 věděl. V několika případech byla použita ochrana, on sám ale její použití nikdy neinicioval. Na přímé dotazy, zda je HIV pozitivní, odpovídal, že je zdravý,“ řekl vyšetřovatel Milan Rychnovský. Zatím mají kriminalisté 16 obětí, kromě nezletilého chlapce má HIV i další muž. „U jednoho z nich je potvrzené, že se nakazil od obviněného,“ doplnil Rychnovský.

S kolika muži měl Pfeifer intimní kontakt, policisté nevědí. V jeho mobilních telefonech objevili kolem 2000 kontaktů, zjistit totožnost se jim podařilo v 1200 případech. Další poškozené hledají. „Byli bychom rádi, kdyby se ti, kteří s ním měli pohlavní styk, přihlásili a došli si na lékařské vyšetření. Virus HIV a nemoc AIDS je natolik specifická a má delší inkubační dobu, že může dojít k přenosu na spoustu dalších lidí,“ připomněl Rychetský. Pfeifer čelí obvinění z šíření nakažlivé nemocni i pokusu o těžkou újmu na zdraví, pohlavní zneužívání, šíření pornografie, svádění k pohlavnímu styku nebo ohrožování mravní výchovy.

Oběti mohou kontaktovat ústecké kriminalisty na telefonních číslech 974 421 479, 974 421 482 a 725 06 24 06. „Poškozeným samozřejmě zajistíme naprostou diskrétnost,“ zdůraznil Charvát.

Pfeifer je stíhán jako uprchlý. Už po obvinění z prvního skutku pro něj policie navrhovala vazbu. „Požadavek nebyl státním zastupitelstvím v Mostě akceptován,“ řekl kriminalista Pavel Záhumenský. Mostecká okresní státní zástupkyně Naďa Voláková řekla, že v té době ještě kriminalisté netušili, že muž šíří HIV. Byl obviněn jen ze zneužití nezletilého chlapce. „Skutečně byl zadržen a následně propuštěn. Nikdy nebyl soudem trestán, zločin pohlavního zneužití se stal v září 2014, tři čtvrtě roku předtím, než byl obviněn. Nebyly žádné indicie, že by se mezitím něco stalo,“ vysvětlila Voláková s tím, že následně si případ převzalo krajské státní zastupitelství. Podle Volákové o Pfeiferově HIV pozitivitě sice mluvil ve svědecké výpovědi jeho partner, tvrdil ale, že používají ochranu.

Pfeifer krátce poté převedl byt na partnera, prodal auto a odletěl do Thajska. Zpáteční letenku zrušil. „Nemáme informace, že by se vrátil zpátky. Je na něj vydán evropský zatýkací rozkaz a každým dnem by měl být vydán příkaz k zadržení, což je vlastně mezinárodní zatykač,“ dodal Martin Charvát.

Čtěte také:

Američtí homosexuálové mohou nově darovat krev

Jsem HIV pozitivní, oznámil moderátor v přímém přenosu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.