‚Nejdřív vystřílíme zrádné politiky.‘ Stovky Čechů cvičí v domobraně

'Hráz proti havloidním neofašistům'

‚Nejdřív vystřílíme zrádné politiky.‘ Stovky Čechů cvičí v domobraněTÝDENÍK ECHO 1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Nejdřív se bude střílet ve Strakově akademii a parlamentu,“ prohlásil Martin Holkup, velitel „Roty Jana Žižky z Trocnova“, pobočky spolku zvaného Českoslovenští vojáci v záloze. Veteránovi z mise v Bosně vůbec nevadilo, že ho přitom natáčí Česká televize. Masakr politiků by podle Holkupa proběhl v okamžiku, kdy by Česko vstoupilo do války pod velením NATO. A tento výrok byl také důvodem, proč šéf domobrany Marek Obrtel ve čtvrtek oznámil svoji rezignaci. 

„To nebylo míněno jako výhrůžka, jak uvedla ČT, ale jako varování před občany, kteří využijí článek 23 Základní listiny práv a svobod člověka, který je součástí Ústavy ČR. Neboli pokud z důvodu vlastního prospěchu uvedete vlastní lid do neštěstí, přivede vás lid k odpovědnosti,“ upřesnil později v internetové diskusi sám Holkup, řidič autobusu na lince mezi Pískem a Milevskem, původně voják z povolání, který sloužil u protiletadlového pluku ve Strakonicích a také na zmíněné zahraniční misi. Na internetu Holkup nazývá Václava Havla „největším zrádcem československého lidu“ a vybízí občany, aby si „vzali naši vlast zpět“.

Skupina Českoslovenští vojáci v záloze dnes čítá kolem šesti tisíc členů, kteří se dávají dohromady přes Facebook a ruskou sociální síť Vkontakte. Vytvořila se kolem podplukovníka v záloze Marka Obrtela. Ten se před minulými Vánocemi rozhodl vrátit vyznamenání, která získal při misích NATO, mimo jiné jako velitel 11. polní nemocnice v Afghánistánu. Severoatlantickou alianci označil za „zločineckou organizaci“ a uvedl, že svým krokem chtěl „jednoznačně vyjádřit svůj naprostý nesouhlas s politikou USA, uplatňovanou vůči Rusku, zemím EU a všem svobodným a suverénním zemím světa“.

Obrtelovi „záložáci“, od nichž se ministerstvo obrany distancovalo a uvedlo, že nemají nic společného s aktivními zálohami Armády ČR, mají nejen velmi profesionální webové stránky, ale skutečně budují neoficiální domobranu. Scházejí se na akcích, jimž říkají „poradní ohně“, natáčejí videa, na nichž cvičí jak s airsoftovými, tak s ostrými zbraněmi. Ty by podle svých prohlášení byli ochotni použít nejen proti běžencům, před nimiž chtějí střežit státní hranice.

Celé téma najdete v novém čísle Týdeníku Echo.

Ve čtvrtek Marek Obrtel v DVTV oznámil, že na pozici velitele iniciativy Československých vojáků v záloze kvůli výroku o střílení na vládě rezignoval. Podle Obrtela došlo k názorovému rozkolu, který měl za příčinu ztrátu akceschopnosti organizace a její částečný rozpad.

Čtěte také: Českoslovenští vojáci v záloze se rozhádali kvůli ‚střílení na vládě‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články