Českoslovenští vojáci v záloze se rozhádali kvůli ‚střílení na vládě‘

Rozkol mezi "záložáky"

Českoslovenští vojáci v záloze se rozhádali kvůli ‚střílení na vládě‘NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vojenský lékař Marek Obrtel oznámil, že rezignoval z pozice velitele iniciativy Československých vojáků v záloze. Rozhodl se tak kvůli vyjádření jednoho z členů „záložáků“ ohledně střílení v sídle Úřadu vlády, uvedl v rozhovoru pro DVTV. Podle Obrtela došlo k názorovému rozkolu, který měl za příčinu ztrátu akceschopnosti organizace a její částečný rozpad.

„Došlo k pochybení jednoho našeho člena, který se nehezky vyjádřil,“ řekl pro internetovou televizi DVTV Marek Obrtel. Jednalo se o výrok Martina Holkupa, který odvysílala Česká televize v pořadu Reportéři ČT, kdy se vyjádřil ve smyslu, že by za určitých okolností bylo potřeba střílet v úřadu vlády.

Podle Obrtela došlo od kontroverzního Holkupova sdělení k rozkolu v samotné organizaci Československých vojáků v záloze. Iniciativa se začala názorově štěpit a jako taková tím dle Obrtelových slov ztratila akceschopnost a de facto se tím podle něj rozpadla.

„Vím, co chtěl říct,“ uvedl Obrtel. „Ale protože to podal tak, jak to podal, vrhlo to stín na celou iniciativu v tom smyslu, že jsme pak začali být považováni za extremistickou skupinu.“ Záložáci byli kritizováni například po účasti na demonstraci na Albertově 17. listopadu, kde podpořili prezidenta Zemana. Z místa odešli po vzoru vojáků ve dvoustupu, čímž byli připodobňováni lidovým milicím nebo svazkům formujícím se ve 20. a 30. letech v Německu.

Holkup prý narážel na výrok Ernsta Hemingwaye: „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země,“ se kterým se iniciativa ztotožňuje. „V něm se neříká nic o střelbě ve Strakově akademii, ale o tom, že politik, který žene zemi do války, by měl být lidem zahuben první den války,“ uvedl na vysvětlenou Marek Obrtel.

Část organizace podle něj funguje dál, v současnosti prý ale reprezentuje zhruba třetinu členů. Z celkového počtu zhruba 500 až 600 aktivních členů to je tedy kolem dvou set. Na svých webových stránkách přitom vojáci v záloze uvádějí počet členů přesahující 6100.

Obrtel také prohlásil, že je stále přesvědčen o nutnosti utvořit v České republice týmy domobran. Mělo by se jednat o neozbrojené hlídky, které by podporovaly policii a armádu. Nízká čísla popisující zadržené nelegální migranty jsou podle něj šidítkem pro veřejnost, které se neustále říká, že uprchlíci do ČR nechtějí.

Před Československými vojáky v záloze varoval i poradce náčelníka generálního štábu Ludvík Cimburek. Sympatizanty s organizací začínají podle Cimburka pozorovat tajné služby, co může představovat například problém v okamžiku, kdy by někdo z nich chtěl nastoupit do řad policie nebo armády.

Čtěte také: Falešní záložáci: Zrůdné NATO chce zatáhnout Česko do války

Armádní poradce: Pozor na Československé vojáky v záloze

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články