1 Rozkol mezi "záložáky"

Českoslovenští vojáci v záloze se rozhádali kvůli ‚střílení na vládě‘

, NOVÉ

Témata: ,

Vojenský lékař Marek Obrtel oznámil, že rezignoval z pozice velitele iniciativy Československých vojáků v záloze. Rozhodl se tak kvůli vyjádření jednoho z členů „záložáků“ ohledně střílení v sídle Úřadu vlády, uvedl v rozhovoru pro DVTV. Podle Obrtela došlo k názorovému rozkolu, který měl za příčinu ztrátu akceschopnosti organizace a její částečný rozpad.

„Došlo k pochybení jednoho našeho člena, který se nehezky vyjádřil,“ řekl pro internetovou televizi DVTV Marek Obrtel. Jednalo se o výrok Martina Holkupa, který odvysílala Česká televize v pořadu Reportéři ČT, kdy se vyjádřil ve smyslu, že by za určitých okolností bylo potřeba střílet v úřadu vlády.

Podle Obrtela došlo od kontroverzního Holkupova sdělení k rozkolu v samotné organizaci Československých vojáků v záloze. Iniciativa se začala názorově štěpit a jako taková tím dle Obrtelových slov ztratila akceschopnost a de facto se tím podle něj rozpadla.

„Vím, co chtěl říct,“ uvedl Obrtel. „Ale protože to podal tak, jak to podal, vrhlo to stín na celou iniciativu v tom smyslu, že jsme pak začali být považováni za extremistickou skupinu.“ Záložáci byli kritizováni například po účasti na demonstraci na Albertově 17. listopadu, kde podpořili prezidenta Zemana. Z místa odešli po vzoru vojáků ve dvoustupu, čímž byli připodobňováni lidovým milicím nebo svazkům formujícím se ve 20. a 30. letech v Německu.

Holkup prý narážel na výrok Ernsta Hemingwaye: „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země,“ se kterým se iniciativa ztotožňuje. „V něm se neříká nic o střelbě ve Strakově akademii, ale o tom, že politik, který žene zemi do války, by měl být lidem zahuben první den války,“ uvedl na vysvětlenou Marek Obrtel.

Část organizace podle něj funguje dál, v současnosti prý ale reprezentuje zhruba třetinu členů. Z celkového počtu zhruba 500 až 600 aktivních členů to je tedy kolem dvou set. Na svých webových stránkách přitom vojáci v záloze uvádějí počet členů přesahující 6100.

Obrtel také prohlásil, že je stále přesvědčen o nutnosti utvořit v České republice týmy domobran. Mělo by se jednat o neozbrojené hlídky, které by podporovaly policii a armádu. Nízká čísla popisující zadržené nelegální migranty jsou podle něj šidítkem pro veřejnost, které se neustále říká, že uprchlíci do ČR nechtějí.

Před Československými vojáky v záloze varoval i poradce náčelníka generálního štábu Ludvík Cimburek. Sympatizanty s organizací začínají podle Cimburka pozorovat tajné služby, co může představovat například problém v okamžiku, kdy by někdo z nich chtěl nastoupit do řad policie nebo armády.

Čtěte také: Falešní záložáci: Zrůdné NATO chce zatáhnout Česko do války

Armádní poradce: Pozor na Československé vojáky v záloze

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.