Zajistit práci bez stresu. Podnikatele děsí nový návrh Marksové

Přijdou další kontroly a soudy?

Zajistit práci bez stresu. Podnikatele děsí nový návrh MarksovéNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Jen pár dní po kontroverzním návrhu regulujícím práci z domova už se mluví o dalším plánu ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD). Ta by ráda zaměstnance uchránila před stresem. Podle novely zákoníku práce proto budou muset zaměstnavatelé stresu na pracovišti předcházet. Novinka vyděsila podnikatele a pobouřila pravicovou opozici, která varuje, že kvůli naprosto zbytečné větě v zákonu mohou podnikatelům hrozit kontroly z úřadů a soudy s nespokojenými zaměstnanci.

Všechny diskutované změny z posledních dní zavádí chystaná novela zákoníku práce. Deník ECHO24.cz už informoval o tom, jak chce ministryně Marksová upravit práci z domova – zaměstnavatelé by museli svým zaměstnancům přispívat na energie nebo kontrolovat bezpečnost práce. Teď přišly Hospodářské noviny s tím, že chce ministerstvo prosadit povinnost zaměstnavatelů předcházet stresu na pracovišti.

V novele se této problematice věnuje jediná věta. A ministerstvo zatím ani neví, jak konkrétně by se mělo dodržování podobné povinnosti kontrolovat. Podnikatelé jsou plánem nicméně zaskočeni.

„Jde o absolutní hloupost. Každý problém ve firmě přeci přináší stres. Já jsem ve stresu každý den před posíláním výplat, abychom zajistili peníze. Tahle socialistická vláda chce všechno zregulovat, má to v krvi. Ale je to nesmysl,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Bedřich Danda.

Marksová: Jde o fenomén dnešní doby

Ministryně Marksová novinku brání. Podle ní by protistresová opatření už dnes měla obecně zahrnovat oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v podniku, například pracovní řád.

„U každého zaměstnavatele to bude samozřejmě velmi individuální, dle typu provozu, respektive vykonávané práce. Pak může být taktéž kontrolováno, jak to zaměstnavatel dodržuje v praxi,“ vysvětluje ministryně s tím, že o škodlivosti stresu existuje celá řada studií a že jde o fenomén dnešní doby. „Takže je logické, že to moderní zákoník práce zohledňuje,“ dodává.

S tím ale nesouhlasí opozice, která naopak varuje před možnými kontrolami úřadů a soudními spory.

„Je to z ministerstva práce jeden nesmysl za druhým. Toto je další příklad. Samozřejmě, že jsme v práci ve stresu, to je přeci normální. Pokud po někom chcete výkon, pokud potřebujete dokončit zakázku, dodržet termíny, tak se stresu nevyhnete. Reálně se něco takového přeci vůbec nedá vymáhat. Je to další zatěžování a další nesmysl v zákoně,“ je přesvědčený třeba šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, který pokračuje: „Na druhou stranu hrozí, že když se například zaměstnavatel rozejde se zaměstnancem, který nepodával dobré výkony, tak přijde udání, zaměstnanec řekne, že byl ve stresu a začnou chodit kontroly. Může hrozit zneužívání a popotahování podnikatelů.“

‚Ministryně nečiní blaho, jde proti lidem‘

Podobně mluví i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová, která se sociální politikou zabývá. Ta upozorňuje, že celou řadu věcí prostě nelze ošetřit zákony. A stres na pracovišti je jednou z nich. Adamová je přesvědčena, že zmíněná formulace v zákoníku práce může otevřít cestu k mnoha soudním sporům zaměstnanců se zaměstnavateli.

„Mám pocit, že ministryně se snaží dohnat dva roky své minimální činnosti a přichází teď s jedním návrhem za druhým. Vytváří dojem, že činí blaho, ale nakonec půjdou její kroky paradoxně proti lidem. Možná by bylo lepší, kdyby nedělala nic,“ říká Adamová.

Ministryně práce si nicméně nemyslí, že by zmínka v zákoně měla strhnout lavinu kontrol nebo sporů: „Je to spíše prevenční postup, nevyplývá z toho žádné peněžité nároky zaměstnanců.“

Čtěte také: Práce z domova je v ohrožení. Firmy s ní skončí, varují kritici

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články