Národní fronta zcela propadla ve všech regionech

Francouzské regionální volby

Národní fronta zcela propadla ve všech regionechAKTUALIZOVÁNO
Marine Le Penová, šéfka Národní fronty Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Francouzská krajně pravicová Národní fronta (FN) propadla v nedělním druhém kole regionálních voleb. Strana Marine Le Penové byla poražena ve všech krajích, a to i tam, kde v prvním kole hlasování před týdnem dosáhla výrazného vítězství. Překvapením jsou vládní socialisté, kteří získali 5 krajů, republikáni bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho pak sedm a Korsiku tradičně ovládnou místní nacionalisté. Poražená Le Penová ale řekla, že nic už nemůže NF nyní zastavit.

V nejsledovanějším regionu Nord-Pas-de-Calais-Pikardie na severu země, kde kandidovala Le Penová proti představiteli republikánů Xavieru Bertrandovi, obdržela vůdkyně FN kolem 42 procent hlasů. Neteř šéfky radikálních nacionalistů Marion Maréchalová-Le Penová zase neuspěla v jihofrancouzském kraji Provence-Alpes-Côte d’Azur, kde má kolem 44 procent hlasů.

Překvapení nepřinesou zřejmě ani výsledky v západofrancouzském regionu Alsasko-Champagne-Ardeny-Lotrinsko, kde se kandidát Národní fronty podle dosavadních údajů pohybuje kolem 37 procent hlasů.

Podle odhadů kombinovaných s prvními výsledky by pravice ovládaná opět bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym měla obdržet téměř 40 procent všech hlasů. Levice se dotýká hranice 32 procent a krajní pravice Marine Le Penové se pohybuje kolem 28,4 procenta.

Volební účast se odhaduje na 59 procent. Francouzská média podotýkají, že mobilizace voličů mohla nakonec přispět k neúspěchu krajní pravice. Nemalé úsilí vynaložili také vládní socialisté a republikáni na přesvědčování voličů. Premiér Manuel Valls například prohlásil, že politika Národní fronty povede k občanské válce.

Představitelé francouzského pravicového republikánského tábora netají úlevu nad porážkou krajní pravice v dnešním druhém kole regionálních voleb. Vůdce Republikánů a exprezident Nicolas Sarkozy řekl, že první kolo voleb z minulého týdne bylo jasným varováním voličů, že politici se musejí činit.

„Nemůžeme přecházet od jedněch voleb k druhým, jako kdyby nám Francouzi nic neříkali,“ řekl Sarkozy. „Francouzi od nás očekávají silnou reakci na nepříjemné otázky,“ dodal bývalý prezident, který poukázal na obavy voličů z vývoje v Evropské unii, z masové nezaměstnanosti či z ohrožení národní bezpečnost nebo identity. Podle deníku Le Figaro tak Sarkozy naznačil, kudy se bude ubírat v příštích měsících v politických diskuzích. „Francouzi musejí získat přesvědčeni, že budeme mít odpovědi, které jsou hodné výzev,“ dodal.

„Opravdu jsem vstoupili do systému dvou stran,“ komentovala výsledky regionálních voleb Marine Le Penová.„Nyní už nedochází k dělení na levici a pravic, ale na globalisty a vlastence,“ prohlásila vůdkyně Národní fronty. „V nadcházejících týdnech dojde po celé zemi k vytvoření výborů s námořnickou modří (barva NF). „Přidejte se k nám, nic nás nemůže zastavit,“ prohlásila bojovně Marine Le Penová.

Šéfka FN přitom poděkovala svým „odvážným a odhodlaným“ voličům. Zároveň odsoudila postup svých volebních protivníků, zejména stažení socialistických kandidátů ve dvou klíčových regionech před druhým kolem, což usnadnilo dnešní vítězství Republikánů. Le Penová to označila za machinace.

Krajně pravicová Národní fronta před týdnem dostala téměř 28 procent hlasů a těsně porazila republikány exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Skoro pětiprocentní náskok měla před vládnoucími socialisty prezidenta Françoise Hollanda. Zatímco FN vyhrála před týdnem v šesti regionech, republikáni byli úspěšní ve čtyřech a levice ve třech.

Dvoukolový systém regionálních voleb, zavedený mimo jiné jako pojistka proti úspěchům politických extremistů, dává šance představitelům umírněnějších stran uspět ve druhém kole. To se také dnes potvrdilo.

Čtěte také: Blíží se Francie k občanské válce?

Všichni proti Frontě: Obě Le Penové čeká porážka, tvrdí průzkum