Všichni proti Frontě: Obě Le Penové čeká porážka, tvrdí průzkum

Regionální volby ve Francii

Všichni proti Frontě: Obě Le Penové čeká porážka, tvrdí průzkumNOVÉ
Marine Le Penová Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

jb Echo24

Panika a hysterie zachvátily tradiční francouzské politické strany po nedělním vítězství Národní fronty v prvním kole regionálních voleb. Představitelé socialistů i pravice apelují na voliče, aby se o víkendu spojili proti nacionalistům, prezident Francois Hollande vyzývá k obraně republikánských hodnot. Podle posledních průzkumů agentury TNS pro list Le Figaro by taktika „všichni proti Národní frontě“ možná mohla být účinná. Obě Le Penové, jak předsedkyně strany Marine na severu země, tak její neteř Marion na jihu, které drtivě vyhrály v prvním kole, by mohly nakonec utrpět porážku.

Na severu Francie v regionu Nord-Pas-de-Calais stojí proti NF republikánský politik Xavier Bertrand a podle výsledků průzkumu by nyní získal 53% oproti 47% hlavní představitelky Národní fronty Marine Le Penové. Na jihovýchodě v Provence-Alpes-Côte d‘Azur zatím podle sondáže vede Christian Estrosi s 54% procenty a porazil by tak zatím mladou političku přezdívanou novou Janou z Arku a vnučku zakladatele Národní fronty Marion Maréchal-Le Penovou. Průzkum by proveden 7. a 8. prosince a dnes byl zveřejněn.

Francouzský prezident François Hollande dnes vyzval všechny politické představitele, aby v přípravách nedělního druhého rozhodujícího kola regionálních voleb bránili republikánské hodnoty. Varoval, že protievropská krajně pravicová Národní fronta, by v čele každého kraje brzdila místní rozvoj.

FN získala 6. prosince celkově nejvíce hlasů a první kolo vyhrála v šesti ze 13 regionů. Hlavní politické formace, vládní Socialistická strana (PS) a opoziční pravicová strana Republikáni (LR), shánějí v jednotlivých krajích spojence pro porážku kandidátů FN 13. prosince. Uvnitř těchto stran však vypukly rozpory, které naopak nahrávají krajní pravici.

„V debatách je nutné, aby všichni političtí představitelé zastávali jasné postoje, chování a rozhodování a bránili republikánské hodnoty,“ řekl Hollande po jednání s vládou.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který znovu vede republikánské uskupení, dnes prohlásil, že NF na něj útočí mnohem více než všichni ostatní dohromady. Rázně se znovu vymezil proti ultranacionalistům a řekl, že by nikdy nespolupracoval s Marion Maréchalovou.

Čtěte také: Uvniř socialistů a republikánů vzplály boje. To dále posiluje FN

Francouzi volili v regionech, triumf slaví Le Penová