Francouzi volili v regionech, triumf slaví Le Penová

KOLIK REGIONŮ OVLÁDNOU NACIONALISTÉ?

Francouzi volili v regionech, triumf slaví Le PenováAKTUALIZOVÁNO
Marine Le Penová. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Domov

vb Echo24

Krajně pravicová Národní fronta (FN) získala podle dílčích výsledků sčítání v prvním kole francouzských regionálních voleb 28 procent hlasů. Porazila tak pravděpodobně Republikány exprezidenta Nicolase Sarkozyho, kteří získali 27 % hlasů, i vládnoucí socialisty prezidenta Françoise Hollanda s 23,5 procenty hlasů. Socialisté už oznámili, že do druhého kola nenasadí své kandidáty ve dvou regionech, aby v nich tak zabránili vítězství FN.

Národní fronta podle předběžných výsledků vede v šesti z třinácti francouzských regionů, Republikáni ve čtyřech a socialisté ve dvou. Zelení a radikální levice získali dohromady zhruba deset procent hlasů. Druhé kolo voleb se uskuteční v neděli. „Francouzi už mají dost toho chodit od voleb k volbám,“ uvedla v pondělí předsedkyně FN Marine Le Penová. Dostali podle ní naopak chuť vyzkoušet, jaké to bude s Národní frontou.

Dvoukolový systém je pro FN nevýhodný. Zisk nejvyššího počtu hlasů v prvním kole totiž neznamená, že by její kandidáti automaticky zvítězili i v kole druhém. Voliči totiž často dají přednost umírněnému uchazeči a samy středové strany nezřídka stáhnou kandidáta z druhého kola jen proto, aby netříštily hlasy umírněných voličů a zabránily vítězství krajní pravice.

Francouzští socialisté už oznámili, že o víkendu nenasadí své kandidáty ve dvou regionech. Šéf socialistů Jean-Christophe Cambadélis v neděli večer řekl, že v regionech Nord-Pas-de-Calais-Picardie na severu země a Provence-Alpes-Côte d‘Azur na jihovýchodě stahuje kandidátní listiny své strany. V těchto regionech v neděli drtivě zvítězily šéfka FN Marine Le Penová, potažmo její neteř Marion Maréchalová-Le Penová. V pondělí Cambadélis uvedl, že ve hře je stažení kandidátky i v regionu Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine na východě země.

Socialisté chtějí svou absencí zvýšit šanci na vítězství opozičních Republikánů exprezidenta Nicolase Sarkozyho, kteří v baštách nacionalistů skončili na druhém místě. Pro ostatní regiony vyzval Cambadélis k soudržnosti levicových stran. Sarkozy ve druhém kole voleb vyloučil jakékoliv „taktické aliance“ s Hollandeovými socialisty. Francouzské regiony mají významné slovo v místní dopravě, vzdělávání a hospodářském rozvoji.

Preference Národní fronty posledních pěti letech neustále rostou. V regionálních volbách v roce 2010 získala 11,4 procent hlasů, v prezidentských v roce 2012 17,9 %, ve volbách do evropského parlamentu loni 24,9 a v březnových volbách do departementů 25,2 %.

Le Penové nahrává podle pozorovatelů zklamání mnohých voličů tradiční levice a pravice, ale i nedávné teroristické útoky v Paříži, při nichž zahynulo 130 lidí. FN totiž dlouhodobě jako jediná strana označuje islámské přistěhovalce za zdroj násilností v zemi a odmítá další migranty.

Čtěte také: Le Penová: Udělám vše pro to, aby Okamura mohl vzlétnout

Le Penová usvědčena. Ruská půjčka 9 milionů eur byla odměna za Krym