1 KOLIK REGIONŮ OVLÁDNOU NACIONALISTÉ?

Francouzi volili v regionech, triumf slaví Le Penová

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Krajně pravicová Národní fronta (FN) získala podle dílčích výsledků sčítání v prvním kole francouzských regionálních voleb 28 procent hlasů. Porazila tak pravděpodobně Republikány exprezidenta Nicolase Sarkozyho, kteří získali 27 % hlasů, i vládnoucí socialisty prezidenta Françoise Hollanda s 23,5 procenty hlasů. Socialisté už oznámili, že do druhého kola nenasadí své kandidáty ve dvou regionech, aby v nich tak zabránili vítězství FN.

Národní fronta podle předběžných výsledků vede v šesti z třinácti francouzských regionů, Republikáni ve čtyřech a socialisté ve dvou. Zelení a radikální levice získali dohromady zhruba deset procent hlasů. Druhé kolo voleb se uskuteční v neděli. „Francouzi už mají dost toho chodit od voleb k volbám,“ uvedla v pondělí předsedkyně FN Marine Le Penová. Dostali podle ní naopak chuť vyzkoušet, jaké to bude s Národní frontou.

Dvoukolový systém je pro FN nevýhodný. Zisk nejvyššího počtu hlasů v prvním kole totiž neznamená, že by její kandidáti automaticky zvítězili i v kole druhém. Voliči totiž často dají přednost umírněnému uchazeči a samy středové strany nezřídka stáhnou kandidáta z druhého kola jen proto, aby netříštily hlasy umírněných voličů a zabránily vítězství krajní pravice.

Francouzští socialisté už oznámili, že o víkendu nenasadí své kandidáty ve dvou regionech. Šéf socialistů Jean-Christophe Cambadélis v neděli večer řekl, že v regionech Nord-Pas-de-Calais-Picardie na severu země a Provence-Alpes-Côte d‘Azur na jihovýchodě stahuje kandidátní listiny své strany. V těchto regionech v neděli drtivě zvítězily šéfka FN Marine Le Penová, potažmo její neteř Marion Maréchalová-Le Penová. V pondělí Cambadélis uvedl, že ve hře je stažení kandidátky i v regionu Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine na východě země.

Socialisté chtějí svou absencí zvýšit šanci na vítězství opozičních Republikánů exprezidenta Nicolase Sarkozyho, kteří v baštách nacionalistů skončili na druhém místě. Pro ostatní regiony vyzval Cambadélis k soudržnosti levicových stran. Sarkozy ve druhém kole voleb vyloučil jakékoliv „taktické aliance“ s Hollandeovými socialisty. Francouzské regiony mají významné slovo v místní dopravě, vzdělávání a hospodářském rozvoji.

Preference Národní fronty posledních pěti letech neustále rostou. V regionálních volbách v roce 2010 získala 11,4 procent hlasů, v prezidentských v roce 2012 17,9 %, ve volbách do evropského parlamentu loni 24,9 a v březnových volbách do departementů 25,2 %.

Le Penové nahrává podle pozorovatelů zklamání mnohých voličů tradiční levice a pravice, ale i nedávné teroristické útoky v Paříži, při nichž zahynulo 130 lidí. FN totiž dlouhodobě jako jediná strana označuje islámské přistěhovalce za zdroj násilností v zemi a odmítá další migranty.

Čtěte také: Le Penová: Udělám vše pro to, aby Okamura mohl vzlétnout

Le Penová usvědčena. Ruská půjčka 9 milionů eur byla odměna za Krym

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.