Kontrola odkryla temnou minulost nemocnic

Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Revolta ředitelů nemocnic v čele s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) byla nečekaná a nepochopitelná. Už jenom z toho důvodu, že nikomu nevysvětlili, proč si vlastně tak dramaticky stěžují. V šestnácti nemocnicích proběhla na zakázku Evropské komise kontrola ministerstva financí, odhalila předražené nákupy přístrojů a udělila pokuty v celkové výši čtvrt miliardy.

To se při evropských kontrolách už tak stává a právě v nemocnicích s tím museli počítat. Přesto rozzlobení ředitelé oznámili, že kontrolu nebudou respektovat a ještě obvinili ministra financí Andreje Babiše (ANO), že výsledky zneužívá v předvolebním boji. Pravděpodobným důvodem tak nervózní reakce může být fakt, že se kontrola náhodou dotkla jednoho z nejtemnějších tajemství nedávné zdravotnické minulosti.

Povyk nad dobrou zprávou

Veřejnost nedostala výsledky kontroly k dispozici. Kdyby je dostala, asi by byli mnozí lidé překvapeni, proč je kolem nich tolik povyku. Dosud přísně utajovaný dokument obsahuje podle lidí, kteří ho pročetli, jen výsledky kontroly a přesné cifry, o kolik procent byly předraženy nákupy jednotlivých velkých přístrojů, nejčastěji CT tomografů nebo magnetických rezonancí. V průměru se nakupovalo o 13 procent nad obvyklou tržní cenou a víc než polovina nemocnic nakupovala bez chyby.

Teď by stačilo zaplatit čtvrt miliardy a pak by byly odstraněny všechny překážky, které brání vyčerpání 21 miliard korun z dotačního programu IOP. Součástí tohoto programu jsou právě dotace na nákup zdravotnických přístrojů a právě kvůli nepořádkům při jejich nákupech bylo čerpání zastaveno.

Nadměrný povyk kvůli nepříliš velkému úlovku kontrolorů tedy nejde snadno pochopit a nejde vysvětlit ani tím, že některé nemocnice předražovaly skoro o padesát procent a že mezi dvěma nejhoršími byla také Fakultní nemocnice v Ostravě, kterou v době nákupů řídil současný ministr Němeček. Ředitelé se rozčilovali nad údajně arogantním chováním úředníků ministerstva financí. Ale i v tomto případě vysvětlení kulhá. Úředník mě může vyvést z míry, těžko ale kvůli tomu budu pořádat náročnou mediální kampaň.

Dobře organizované nákupy

Klíč k vysvětlení se skrývá v tom, kteří ředitelé se nejvíc zlobili. Kontrola mimo jiné prověřila nákupy přístrojů pro onkocentra a traumacentra z let 2008 a 2009. Za tím účelem auditoři navštívili ústavy v již zmíněné Ostravě, v Hradci Králové, Praze-Motole, v Brně u sv. Anny a v Liberci. Stěžovali si všichni ředitelé s jedinou, libereckou výjimkou. Z toho logicky vyplývá a lidé obeznámení s auditem to potvrzují, že se z kontrolovaných nemocnic nejvíc předražovalo právě ve zmíněných centrech. Dalšími kritiky postupu kontrolorů byli už jen ředitelé z Jihlavy a Třince, ovšem v Jihlavě se nepředražovalo a v Třinci šlo podle ředitele tamní nemocnice jen o tři miliony.

Tím se do značné míry potvrzuje tři roky staré podezření, podle kterého byly o 20-30 procent byly předraženy přístroje pro úplně všechna onkocentra a traumacentra v České republice. Nemocnice tehdy nakupovaly přístroje zhruba za stejnou cenu od pěti kompletátorských firem. Pokud bylo předražení u všech nemocnic stejné, pak každého napadne, že šlo o dohodu, která šla napříč velkými nemocnicemi a kterou musel někdo organizovat. Teoreticky to mohlo být ministerstvo zdravotnictví, které nákupy pomáhalo organizovat a posílalo nemocnicím podrobné rukojeti, jak při nich postupovat. Evropská kontrola poskytla na podporu tři roky starého podezření exaktní data, která půjde těžko zpochybnit a upozornila tak na dobře organizovaný zločin.

Liberecká stopa

Další stopu k vysvětlení ředitelské nervozity ukazuje fakt, že si nestěžovala nemocnice v Liberci, i když tam byla kontrola v centrech vůbec nejdůkladnější a kromě onkologie a traumatologie se týkala také kardiocentra. Příčinu není třeba dlouho hledat. V Liberci si pravděpodobně nestěžovali ze stejného důvodu, proč evropské kontroly nekritizovali manažeři dotačního programu Severozápad, které předtím obvinila policie.

Policie vyšetřuje nákupy v libereckém kardiocentru už třetím rokem. Obviněn může být manažer, který smlouvu o dodávce předražených přístrojů podepsal. Státní zástupce může ukončit váhání před obviněním, pokud dostane exaktní data o předražení od ministerstva financí. Tím se také zvýší riziko, že policie začne vyšetřovat v nemocnicích, kde onkocentra a traumacentra rovněž prošla evropskou kontrolou.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz