Na tyrany v Norsku si počíhá zvířecí policie

Test nového projektu

Na tyrany v Norsku si počíhá zvířecí policieNOVÉ 1
Svět

ar Echo24

Zvířata v Norsku by se brzy mohla cítit bezpečněji. Norská vláda chce zřídit tzv. zvířecí policii. Tento krok plně podporují bojovníci za práva zvířat.

Jak podotkl server Russia Today, stejný nápad již mělo Nizozemsko, kde jednotka starající se o pořádek v této oblasti byla zavedena již v roce 2011. Projekt bude poprvé testován v oblasti Sor-Trondelag v západním Norsku a zkušební doba bude 3 roky. Ve zvolené jednotce budou prozatím zaměstnáni tři pracovníci – vyšetřovatel, právní expert a koordinátor, kteří budou bojovat proti zneužívání zvířat. Blízce budou spolupracovat také s Norským úřadem pro bezpečnost potravin, který je zodpovědný mimo jiné za dobré životní podmínky zvířat. 

„Je důležité starat se o naše zvířata, aby měla svá práva, která nesmí být porušována,“ řekla norská ministryně zemědělství Sylvi Listhaugová. Ta podle agentury AFP popisuje zvířata v ohrožení jako „často bezbranná“. Její stanovisko podpořil i ministr spravedlnosti Anders Anundsen, který chce též zvýšit počet podobných projektů. Listhaugová věří, že zavedení zvířecí policie by také mohlo pomoci v boji s trestnou činností páchanou na lidech, protože studie ukazují, že lidé, kteří týrají zvířata, často ubližují i lidem. 

Čtěte také: Dánsko zakáže sex se zvířaty zákonem

Šéf odboru norské policejní federace Sigve Bolstad s pilotním projektem také souhlasí. Podle něj jsou zločiny páchané na zvířatech velmi závažné a tato iniciativa by následně mohla přinést významné odborné znalosti. Podle norského práva za týrání zvířat hrozí maximálně tři roky vězení. 

Podle státní rozhlasové a televizní společnosti NRK bylo v minulém roce zaznamenáno 38 případů týrání zvířat, které byly ohlášeny běžné policii. „Konečně začal ten proces, kdy se týrání zvířat začíná brát vážně,“ řekl Siri Martinsen ze skupiny Noah bojující za práva zvířat pro norskou verzi serveru The Local.

Ministr Anundsen řekl, že vznik nové policejní jednotky by neměl fungovat, co se týče financování, na úkor obyčejných policistů. Odbor norské policejní federace bude žádat o granty na pomoc při odstartování projektu.

Čtěte také: Zvířata u Černobylu mají pomoct s měřením radioaktivity