Juncker chce zavést euro v celé EU, kancléřka je proti

Měnová unie

Juncker chce zavést euro v celé EU, kancléřka je protiAKTUALIZOVÁNO
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Foto: Foto: Shutterstock
2
Svět

Echo24

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který veřejně nepřipouští své pochybení v brexitu, chce naopak odchod Británie využít k tomu, aby se rozšířila eurozóna a eurem se do budoucna platilo v celé Evropské unii. S odvoláním na zdroje z Junckerova okolí to v pondělí napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Naopak německá kancléřka Angela Merkelová s rozšířením eurozony nesouhlasí, píše agentura Reuters. EU by se podle ní měla spíše zaměřit na to, aby z ní neodcházely další země.

Komise podle Junckera chce nejen co nejrychleji začít jednat o vystoupení Británie z EU, ale také rychle postoupit v rozšíření a prohloubení měnové unie. Evropa mnoha měn by měla skončit.

Merkelová v reakci na Junckera uvedla, že nyní není správný čas pro to, aby EU usilovala o rychlé prohloubení spolupráce mezi státy, které používají společnou měnu. Evropská unie musí prý nejdříve zajistit, aby ji po Británii neopustily další země. Kancléřka to prohlásila na schůzi vedení své Křesťanskodemokratické unie (CDU). EU by se podle kancléřky měla zaměřit na řešení problémů, které nejvíc zajímají evropské občany.

K přijetí eura se zavázala i Česká republika, zatím ale nestanovila žádný konkrétní termín.

Evropská komise podle německého deníku také počítá s tím, že eurokomisař Valdis Dombrovskis, který na postu komisaře pro finanční stabilitu, služby a kapitálovou unii nahradil Brita Jonathana Hilla, v pozici zůstane dlouhodobě. Nástupce Hilla, který rezignoval kvůli brexitu, by pak měl dostat zcela nevýznamný post.

Německá média si v pondělí všímají také vyjádření českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, že Junckera v současné době nevidí jako muže na svém místě. Například server deníku Die Welt píše o silné kritice ze strany šéfa české diplomacie. Z členů německé vlády se zatím nikdo takto tvrdě na adresu Junckera nevyjádřil.

Čtěte také: Zaorálek: Juncker není muž na správném místě, je to antireklama na integraci

Juncker se obává dalších referend o vystoupení z EU