Juncker: Rezignovat se nechystám, vzkažte do Prahy

Debata o brexitu

Juncker: Rezignovat se nechystám, vzkažte do PrahyAKTUALIZOVÁNO
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Foto: Foto: Shutterstock
2
Domov

Echo24

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nehodlá rezignovat, třebaže britští voliči minulý čtvrtek v referendu rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie. Plyne to z pondělní odpovědi mluvčího komise Margaritise Schinase, který reagoval na otázku, zda Juncker odejde, jak jej k tomu nepřímo vyzval český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Juncker navíc telefonicky hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem, uvedl také mluvčí.

Zaorálek v neděli v české televizní debatě poznamenal, že podle něj není po referendu o setrvání Británie v EU Juncker mužem na svém místě. Přímo k demisi jej však nevyzval.

„Evropská unie dostala do zubů a měli bychom si říci, proč jsme ten úder schytali a kdo za to nese odpovědnost,“ uvedl v neděli Lubomír Zaorálek. Odchod Británie přirovnal k amputaci ruky nebo nohy. Zaorálkova výzva vzbudila velký ohlas i v pondělních německých médiích, která upozorňují, že slova českého mistra byla zatím nejsilnější výzvou směrem k vedení Evropské komise po brexitu.

„Tuto otázku jsem dostal už minulý čtvrtek a odpověděl jsem na ni slovem, které má dvě písmena a prvním z nich je ‚N‘,“ reagoval dnes Schinas, když mu novináři položili otázku, zda Juncker po Zaorálkově výzvě plánuje z čela komise odejít.

„Rád bych vám osvěžil paměť: Komise referendum nevyvolala. Ti, kdo musejí vyvodit závěry, jsou ti, kdo jej vyvolali. My to nebyli. My pracovali na podmínkách pro spravedlivou dohodu, kterou pak jednomyslně přijalo všech 28 členů EU,“ řekl Schinas. Komise jako taková se poprvé od britského referenda schází v Bruselu v pondělí odpoledne.

Pondělní telefonická debata Junckera s Cameronem byla podle něj „milá a přátelská“ a odcházející ministerský předseda poděkoval komisi a jejím zaměstnancům právě za práci před referendem, především za příspěvek k únorové dohodě o reformě vztahů mezi EU a Británií. Dohoda, která měla být Cameronovým trumfem v kampani před referendem, omezovala možnosti pracovníků z jiných zemí EU dosáhnout v Británii na určité sociální dávky, či například zajišťovala větší ochranu britského finančního sektoru.

Čtěte také: ON-LINE: EU nebude s Británii jednat o odchodu, dokud o něj nepožádá

Juncker chce zavést euro v celé EU, kancléřka je proti