Poslední dny ANO v Praze? Vše směřuje ke koalici v čele s TOP 09

Krize na magistrátu v hlavním městě

Poslední dny ANO v Praze? Vše směřuje ke koalici v čele s TOP 09AKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

V Praze by od ledna mohla vládnout menšinová koalice v čele s TOP 09. Zástupci TOP 09, Trojkoalice, nezávislých a pirátů směřují k sestavení vlády s podporou ODS. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu by měla 35 hlasů. Novinářům to po dnešní schůzce řekli zástupci všech pěti stran a uskupení. Dosud vládnoucí ANO a ČSSD, kterým hrozí opoziční lavice, jsou k rodící se koalici skeptičtí. Po mimořádném večerním jednání obě strany poslaly TOP 09, ODS a Trojkoalici výzvu k vytvoření široké koalice.

Partneři vyhověli podmínce čtyřčlenného klubu pirátů, kteří žádali, aby v radě nebyli zástupci ODS. Ustoupila i TOP 09, která jako druhá ve volbách dosud trvala na široké koalici. „Jiné řešení v tuto chvíli není,“ řekl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. „Jsme připraveni podpořit menšinovou radu, záleží nám na našich programových prioritách,“ potvrdil předseda pražské ODS Filip Humplík. Všichni partneři musí ještě případný vstup do koalice probrat ve vlastních stranách.

Rodící se koalice podle Novotného žádné zásadní neshody nemá. „Máme ale témata k řešení, jako je doprava nebo majetek a majetkové účasti, to je nutné detailněji probrat,“ řekl novinářům. Partneři se dnes shodli na tom, že nová rada by mohla být zvolena na lednovém jednání zastupitelů. „Dali jsme si takový deadline,“ potvrdil předseda zastupitelů za Trojkoalici Petr Štěpánek. Trojkoalice, která je součástí rozpadající se magistrátní koalice, podle něj bude ve čtvrtek na zastupitelstvu hlasovat pro rozpočet na příští rok. Nová koalice podle něj v budoucnu případně rozpočet upraví.

‚Silnější řešení nemáme‘

Novotný přiznává, že ústupek pirátům musely udělat všechny strany. A z jeho slov je jasně znát, že si TOP 09 původně představovala něco jiného.

„Nedaří se najít silnější řešení s výraznější většinou. Žádné jiné neexistuje. Lhal bych, kdybych říkal, že jsem z něj nadšený a že ho považuji za optimální. Je to určitě významně jiné, než jsme si představovali. Ale jiný projekt se prostě nenabízí. A když je to jediné řešení, musíme na něm pracovat,“ říká otevřeně.

Pražské ANO a ČSSD jsou skeptické k menšinové koalici, která se na magistrátu rodí pod vedením TOP 09. Chtějí počkat, jak projekt dopadne. ČTK to dnes řekli primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a lídr pražské ČSSD Miloslav Ludvík.

Čtěte také: Pražští piráti chtějí menšinovou koalici v čele s TOP 09

„Jestli taková koalice vznikne, tak si koupím lístek do první řady,“ komentoval Ludvík. „My se paralelně setkáváme s různými představiteli politických stran. Počkáme až ten projekt, který byl avizován jako pravicový a demokratický, se zrealizuje, nebo taky ne,“ řekla novinářům primátorka. S kým by chtělo ANO případně sestavit koalici, říct odmítla.

Po loňských volbách vládla v Praze koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Rozpadla se poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních.

Čtěte také: Konec segwayů v Praze. Značky zarazí lidi na kolečkách

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články