Lékaři bez hranic: naše ebolové týmy jsou na pokraji sil
Epidemie není izolovaná, ale otevřená
Zdravotnické týmy organizace Lékaři bez hranic, které bojují s epidemií eboly v západní Africe, jsou na pokraji sil. Oznámila to mezinárodní prezidentka organizace Joanne Liuová. Podle ní Světová zdravotnická organizace (WHO) i nevládní organizace musí urychleně reagovat a vyslat další týmy. Počet obětí epidemie eboly vzrostl již na 1145.
„Naše ebolové týmy v léčebných centrech v Sieře Leone a Libérii jsou na samé hranici sil. V Kailahunu v Sieře Leone je dnes urgentně potřeba sledovat každého z 2 000 lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými ebolou. Sledovat jsme jich ale dokázali jen okolo 200,“ uvedla Joanne Liová. „V liberijské Foye je zas v 40 lůžkovém středisku 137 pacientů s podezřením na ebolu,“ dodala. Zatímco v Guineji se situace částečně stabilizovala, v Sieře Leone a v Libérii se podle Liuové stále vymyká kontrole.
Současná epidemie eboly je prý zcela otevřená a odlišuje se tak od postupu nemoci v minulosti. Není izolovaná v několika vesnicích, ale zasahuje do hustě obydlených městských oblastí. Podle organizace potrvá asi šest měsíců, než se podaří dostat současnou epidemii ve státech západní Afriky pod kontrolu.
Podrobnosti zde: Kdo byl 'pacient nula'? Smrtící ebola se rozšířila od batolete
„Nejde také už ale o nemoc samotnou, epidemie ničí zdravotnické systémy v celých oblastech Libérie a Sierry Leone,“ řekla Liuová. „Bez základního zdravotnictví lidé začnou umírat na běžné nemoci v oblasti, jako je průjem nebo malárie,“ dodala. Podle prezidentky organizace pomoc Lékařů bez hranic v liberijském hlavním městě Monrovii vyhledávají i těhotné ženy těsně před porodem. Většina zdravotnických zařízení ve městě je totiž uzavřená. V šesti případech se v důsledku nedostatečné porodnické péče už nepodařilo dítě ale zachránit.
Čtěte také: Proč se umírá na ebolu? Nejsou gumové rukavice
Lékaři bez hranic zavádějí nové postupy při boji s epidemií. „Je nutné zavést strategie, které umožní dosáhnout do všech zasažených oblastí a zlepšit všeobecný přístup ke zdravotní péči v místech, kde zdravotnictví zkolabovalo,“ uvedla Liuová. Potřeba jsou, kromě epidemiologů, lékařů a odborníků na ebolu, prý i lidé se zkušenostmi s humanitárními krizemi.
Čtěte také: Kanada daruje WHO tisíc dávek vakcíny proti ebole
Organizace se snaží spolupracovat i s rodinami nakažených a umožňovat jim kontakt s příbuznými v izolaci. Také jim pomáhají při pohřbu, aby proběhl bezpečně bez rizika další nákazy a zároveň s úctou. Současně i vyzývá nemocné a osoby, které byly v kontaktu s nakaženými, aby se neskrývali a přihlásili se. Epidemie sužuje nejvíce západoafrické státy Libérii, Guineu a Sierru Leone. Od března si vyžádala na 1145 životů.
Nakažené hlásí i Nigérie
Již 12 případů nákazy smrtícím virem ebola potvrdilo nigerijské ministerstvo zdravotnictví. Pět z nakažených se prý již z onemocnění téměř zotavilo, dalších více než 190 osob je pod přísným dohledem v karanténě pro případ, že by se u nich choroba prokázala. Na ebolu dosud v zemi zemřeli čtyři lidé. Až do 20. července nebyla ebola v Nigérii vůbec zaznamenána.
Čtěte více: V SAE zemřela Nigerijka, vykazovala příznaky eboly
Boj s ebolou v Nigérii je mnohem těžší vzhledem k celonárodní stávce lékařů. Ministerstvo minulý týden dokonce 16 000 doktorů propustilo poté, co odmítli stávku ukončit. Smrtící onemocnění se do nejlidnatější africké země dostalo na konci července, když na konferenci do Lagosu přicestoval z Libérie jeden z nakažených Patrick Sawyer. Zemřel o několik dní později v nemocnici v nigerijském Lagosu. Od Sawyera se nakazila zdravotní sestra, která ho ošetřovala, a muž, který mu byl na blízko kvůli konferenci Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS).