Kdo byl 'pacient nula'? Smrtící ebola se rozšířila od batolete

vědci našli zdroj nákazy

Kdo byl 'pacient nula'? Smrtící ebola se rozšířila od batoleteNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Současná epidemie smrtícího viru ebola začala u dvouletého dítěte z Guineje. Chlapce označil jako „pacienta nula“ tým epidemiologů, který se snažil vystopovat původ nákazy, jíž od února padlo za oběť téměř tisíc lidí. Informoval o tom web The Independent.

Vědci při svém pátrání došli do vesnice poblíž města Guéckédou na jihovýchodě Guineje. Tam 6. prosince zemřelo dítě po několik dní trvajících horečkách, průjmu a zvracení. Od chlapce se nakazily jeho matka, babička a tříletá sestra. Vir z vesnice zřejmě vynesl zdravotník.

Z nemocnice, kde pracoval, se pak snadno rozšířil do dalších oblastí Guineje a sousedních zemí. Stovky případů eboly hlásí Guinea, Libérie a Sierra Leone. První desítky pacientů evidují také v nejlidnatější zemi Afriky Nigérii.

Epidemiologové hledali zdroj nákazy podle záznamů z nemocnic a výpovědí pacientů, jejich rodin i vzdálenějšího okolí. Otázkou zůstává, jak se ebolou nakazilo batole.

Přečtěte si také: Lékaři se bojí eboly. Nemocnice zavírají, lidé umírají v ulicích

Ebolu spustily netopýří výkaly

„Domníváme se, že k první infekci došlo při kontaktu s netopýry,“ uvedl hlavní autor studie Sylvian Baize. „Ale nejsme si jistí,“ dodal. Netopýři jsou tak zvanými bezpříznakovými přenašeči viru. Vir jejich organismu neublíží, ale rozšíří se například výkaly nebo krví při zpracovávání jejich masa. Epidemiologové si myslí, že díte mohlo sníst ovoce kontaminované výkaly nakažených netopýrů.

Čtěte více: Nejezte netopýry, nakazíte se ebolou, varují zdravotníci

Další variantou, která podle vědců připadá v úvahu, je přenesení nákazy infikovanou jehlou. Taková hypotéza se ovšem nepotvrdila. 

První případ krvácivé horečky ebola byl identifikován v roce 1976. Onemocnění má velmi těžký průběh, provázejí ho průjmy, zvracení a vnitřní i vnější krvácení. Přenáší se velmi snadno tělními tekutinami a zatím na ni neexistuje spolehlivý lék. Britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline nicméně oznámila, že v průběhu letošního roku hodlá zahájit klinické texty experimentální očkovací látky. V ideálním případě by se mohla začít používat v roce 2015.

Dva nakažené americké zdravotníky zachránilo před smrtí užití experimentálního séra ZMapp ze San Diega. Lék byl dosud testován pouze na opicích, nikoli na lidech.   

Čtěte také: Zázračný lék na ebolu? Američany vyléčilo netestované sérum

Dejte nám lék, který vyléčil z eboly Američany, žádá Afrika

Sdílet:

Hlavní zprávy