Nahlaste hospodského bez účtenky. Babiš připravil udavačský web

PODPORA UDAVAČSTVÍ

Nahlaste hospodského bez účtenky. Babiš připravil udavačský webNOVÉ 4
Domov

Tereza Vilímová

Nedílnou součástí projektu elektronické evidence tržeb (EET) bude také udavačský web. Na něm budou mít lidé možnost nahlásit podnikatele, který jim nevydal účtenku, aby jej pak daňový úřad mohl potrestat.

EET ministra financí Andreje Babiše se rozjede až v prosinci, daňový portál Finanční správy je ale už na tuto možnost připravený. Kritici EET nicméně namítají, že možnost nahlásit nevydání účtenky dává prostor právě pro udavačství a šikanu nepohodlných živnostníků, kterým se může někdo mstít tím, že na jejich provozovnu pošle kontrolu finančního úřadu. Pokud podnikatel účet nevytiskne, může navíc dostat pokutu až půl milionu. 

„Možnost zkontrolovat si vydanou účtenku nebo nahlásit její nevydání by měla být funkční od 1. prosince. Podle zákona má totiž podnikatel povinnost vydat účtenku. Jestliže ji nevydá, jedná protizákonně a zákazník má tak možnost obrátit se na Finanční správu,“ uvedla serveru Echo24.cz tisková mluvčí Finanční správy Linda Paterová.

Foto: FOTO: Printscreen Daňový portál Finanční správy

Hlásit nevydání účtenky budou moci lidé na webu Daňové správy v sekci určené EET. V současné době si na stránku chodí podnikatelé pro autentizační údaje, které ke spuštění svého pokladního zařízení a později k evidenci potřebují. Možnost zkontrolovat si, zda vydaná účtenka souhlasí s daty odeslanými ministerstvu financí, nebo nahlásit nevydání účtenky zatím funkční není.

Až ale fungovat začne, Finanční správa bude muset podněty od nespokojených zákazníků šetřit. „Pokud někdo nevydání účtenky nahlásí, tak správce daně musí samozřejmě jednat a nějak to zkontrolovat,“ uvedla Paterová.

Kriticky se k nahlášení nevydání účtenky už dříve vyjádřil předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. Uvedl, že se jedná o další zátěž pro podnikatele, který už tak má za správné proběhnutí evidence tržby veškerou zodpovědnost. 

Článek je dalším ze série textů o elektronické evidenci tržeb, na kterých spolupracuje server Echo24.cz s Asociací podnikatelů a manažerů.

Čtěte také: EET poškodí celou společnost. Zákon obtěžuje a má gumové paragrafy