Kalousek k Zemanovi: Koho jsme si zvolili, toho máme

REAKCE NA VYZNAMENÁNÍ

Kalousek k Zemanovi: Koho jsme si zvolili, toho mámeAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Filip Nachtmann

Miloš Zeman si myslí, že kdo se zasloužil o jeho zvolení, zasloužil se o stát. Tak komentuje výběr některých oceněných, kteří v úterý převzali na Pražském hradě státní vyznamenání, první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Naráží tak například na režiséra Filipa Renče nebo zpěvačku Lucii Bílou, kteří Zemana podpořili v prezidentské kampani. Podle poslance ANO Martina Komárka není vyznamenání obdivovatelů v případě Zemana ničím překvapivým.

„Pan prezident je do té míry sebestředný, že je přesvědčen o tom, že kdo se zasloužil o jeho zvolení, ten se zasloužil o stát. Do jaké míry je tato úvaha státnická, nechť každý posoudí sám,“ řekl deníku ECHO24.cz Kalousek.

Zeman v úterý mezi vojáky a hrdiny ocenil i několik lidí, kteří ho podpořili při jeho prezidentské kampani. Režisér Filip Renč pro něj natočil televizní spot do kampaně, další režisér Robert Sedláček zase stojí za sedm let starým dokumentem o Zemanovi. Zpěvačka Lucie Bílá současnou hlavu státu v kampani otevřeně podpořila, když řekla, že Zemana bude volit.

O vyznamenaných čtěte více: Státníci, vojáci, hrdinové. A pak Renč, Sedláček, Bílá

„Koho jsme si zvolili, toho máme,“ dodává místopředseda TOP 09, tedy stany, který do prezidentské volby proti Zemanovi poslala svého šéfa Karla Schwarzenberga.

Komárek: Zeman odměnil věrné

Vyznamenání Zemanových podporovatelů nepřekvapilo poslance hnutí ANO Martina Komárka. Zeman podle něj přesto udělením ocenění udělal více dobrého než špatného. „Měl skvělé nápady. A že do toho seznamu přidal pár svých obdivovačů a lidí, kteří mu pomáhali dělat kampaň? Takový Miloš Zeman prostě je. Odměňuje věrné,“ zhodnotil.

Ocenění pro Renče nebo Sedláčka prezident nemůže hodnověrně zdůvodnit, protože jde o dárky pro milce, doplnil poslanec: „Proč si Renč zaslouží vyznamenání více než třeba Hřebejk? To asi ani není zdůvodnitelné.“

Další politici byli ve svých komentářích umírněnější. Třeba podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka jde o výsostné právo prezidenta.

„Respektuji právo, ale také odpovědnost prezidenta udělit vyznamenání, komu uzná za vhodné. Osobně jsem potěšen vyznamenáním Josefa Toufara, kterého jsem na vyznamenání spolunavrhl,“ okomentoval úterní udílení vyznamenání místopředseda sněmovny Petr Gazdík (STAN).

„Je to volba a vůle pana prezidenta. A i v minulosti to bylo tak, že udílení vždy bylo podbarveno osobními zkušenostmi a příběhem prezidenta. Není to tedy žádná změna,“ řekl ve středu na dotaz deníku ECHO24.cz ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Čtěte také: Sedláček převzal medaili na Hradě ve fleecové bundě