Státníci, vojáci, hrdinové. A pak Renč, Sedláček, Bílá

ZEMAN NADĚLOVAL

Státníci, vojáci, hrdinové. A pak Renč, Sedláček, BíláNOVÉ
Robert Fico Foto: Foto: ČTK
2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Pro prezidenta Miloše Zeman to bylo hned několik poprvé. Prvně udělil Řád Bílého lva – čtyřem zahraničním osobnostem. Poprvé udělil 28. října Medaile Za hrdinství – pěti vojákům padlým v Afghánistánu a šestému zraněnému. A prvně si nevzpomněl ani na jednoho sportovce. Zato „kamarádů“ má mezi 33 oceněnými několik v čele s režiséry Filipem Renčem a Robertem Sedláčkem.

První natočil televizní spot do prezidentské kampaně. Režisér, scénárista a příležitostný herec Filip Renč vykreslil Miloše Zemana jako člověka, který hladí stromy, tmu zahání zapálenou svíčkou a z křesla rozjímá nad budoucností ve společnosti své mladé dcery Kateřiny. Za řemeslné dílo, které bylo pro Zemana jedním ze stupňů cesty na Hrad, dostal tehdy Renč 50 tisíc korun. Nyní k tomu má i Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti umění).

Druhý natočil dokument o tehdejším penzistovi z Vysočiny. Sedm let staré dílo nese název Miloš Zeman: nekrolog politika a oslava Vysočiny. Dokumentarista a dokumentovaný se během natáčení sblížili a Zeman tehdy vyjmenoval například i písně, které si nechá jednou zahrát na vlastním pohřbu. Pro režiséra a scénáristu Roberta Sedláčka je z toho nyní stejná medaile jako pro Renče. Sedláček si přebral ocenění ve fleecové bundě.

SEZNAM OCENĚNÝCH: 33 vyznamenaných na Hradě

A do třetice žena, která se zasloužila o stát v oblasti umění. Zpěvačka Lucie Bílá. „Svůj hlas dám Miloši Zemanovi. Potřebujeme prezidenta, který si je jistý sám sebou, který má názory a umí si je obhájit,“ prohlásila před loňskou volbou hlavy státu. Prezident na zatím šestnáctinásobnou držitelku Českého slavíka nezapomněl. V jejím případě je ale s podivem, že metál obdržela až od Zemana. Přední tváří české populární hudby je dlouhodobě a dlouho podporovala i předchozího prezidenta, Václava Klause.

Čtěte také: Sedláček převzal medaili na Hradě ve fleecové bundě

Mezi dobré přátele Miloše Zemana patří také slovenský premiér Robert Fico. Tykají si a na státní návštěvě se spolu umí družně veselit. Fico nyní od prezidenta dostal nejvyšší české státní vyznamenání – Řád Bílého lva I. třídy za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky. Stejného ocenění se in memoriam dočkal také bývalý britský ministerský předseda Winston Churchill, rakouský kancléř 80. a 90. let Franz Vranitzky a zachránce 669 židovských dětí, Brit Nicholas Winton. Winton díky úsilí Hradu dorazil do Česka ve 105 letech na zvláštní ceremoniál leteckým speciálem. Loni Zeman Řád Bílého lva neudělil ani jeden.

Čtěte také: První ocenění: zachránce dětí Winton a Churchill

Zajímavou sestavu tvoří také čtveřice oceněných Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Posmrtně ho získal zpěvák a básník Karel Kryl – za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv. Řád za vynikající zásluhy o rozvoj humanity má propůjčený také zpěvačka Hana Hegerová. Kromě dvojice zpěváků, kteří jsou symboly Listopadu 1989, Zeman ocenil řádem TGM cestovatele Miroslava Zikmunda a spoluzakladatele Rakousko-české společnosti Eduarda Haranta.

Podrženo sečteno, nejvyšší česká státní vyznamenání mají tentokrát britský, rakouský, slovenský a sametový rozměr.

Za hrdinství v boji ocenil prezident Zeman šestici českých vojáků z mise v Afghánistánu. Štábní praporčíci David Beneš, Ivo Klusák, Jaroslav Lieskovan, Libor Ligač a Jan Šenkýř dostali in memoriam Medaili Za hrdinství poté, co podlehli zraněním při útoku sebevražedného atentátníka v provincii Parwan. Desátník Jaroslav Mevald byl letos v červenci zraněn při přestřelce s povstalci u základny Bagrám, Medaili Za hrdinství dostal i on.

Většinu z těch, kteří od prezidenta získali Medaili Za zásluhy, provází silný příběh. Platí o dosud málo známém lidickém faráři Josefu Štemberkovi, kterého popravili nacisté, stejně jako o faráři Josefu Toufarovi, který se stal obětí komunistického pronásledování.

Natalja Jevgenjevna Gorbaněvská demonstrovala v srpnu 1968 na Rudém náměstí proti okupaci Československa, poslankyně Božena Fuková zase v Národním shromáždění hlasovala jako jedna z mála proti smlouvě o „dočasném pobytu“ sovětských vojsk na území ČSSR. A Antonín Kalina zachránil více jak 900 židovských dětí v koncentračním táboře Buchenwald.

Čtěte také: Zeman si plete ruštinu Nataši s ruštinou Putina, říká Fajnberg

Čtěte také: Hrdinové roku 1968 bojkotují Zemanovu oslavu. Kvůli Putinovi

Mezi oceněnými je také šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, se kterou si Zeman ještě jako premiér „střihl“ polibek při spuštění temelínské jaderné elektrárny. Lékaře zastupuje ortoped Pavel Dungl, politiky a právníky Zdeněk Jičínský a pravidelné dárce krve Zdeněk Duběnka, který za má sebou už přes 500 odběrů.

Sestavu těch, kteří dostali Medaili Za Zásluhy, doplňují osobnosti automobilového průmyslu Carl Horst Hahn a Ludvík Kalma. Je tu i podnikatelka – zvonařka Leticie Vránová – Dytrychová, archeolog a politik Zdeněk Klanica, historička Věra Olivová a zakladatelka Klokánků Marie Vodičková.

A na seznamu 33 oceněných se ocitl i veřejnosti prakticky neznámý George Alois Novak, honorární konzul České republiky v americké Atlantě.

Sdílet:

Hlavní zprávy