Zeman si plete ruštinu Nataši s ruštinou Putina, říká Fajnberg

PROTEST PROTI ZEMANOVI

Zeman si plete ruštinu Nataši s ruštinou Putina, říká FajnbergROZHOVOR
Viktor Fajnberg Foto: ÚSTR
Domov

Michaela Cápová

Český prezident si protiřečí a plete si ruštinu Natálie Gorbaněvské a Putina, kritizuje českého prezidenta Viktor Fajnberg. Fajnber byl jedním z ,,osmi statečných“, kteří protestovali na Rudém náměstí proti okupaci Československa v srpnu roku 1968. Bývalý sovětský disident dnes spolu s někdejším kolegou Pavlem Litvinovem odmítl pozvání Miloše Zemana k účasti na slavnostním večeru na Pražském hradě. Tam má být in memorian oceněna Řádem bílého lva jejich spolubojovnice Natálie Gorbaněvská. Fajnberg v rozhovoru pro deník ECHO24.cz vysvětluje, co je k tomu rozhodnutí vedlo.

,,S Milošem Zemanem jsem se setkal u hrobu Natálie Gorbaněvské v září. Byl jsem tam já i její synové. Tehdy se mi líbil prezidentův postoj k zahraniční politice nebo jeho kritika antisemitismu,“ vzpomíná Viktor Fajnberg s tím, že se mu pozice České republiky vůči Rusku a situaci na Ukrajině zdála tvrdá a neoblomná. Právě tehdy jej Zeman osobně vyzval k účasti na dnešním slavnostním večeru.

Pak ale začal Fajnberg v médiích nacházet Zemanova vyjádření, která si naprosto protiřečila. ,,V dubnu například prohlásil, že by vojska NATO měla být poslána na Ukrajinu, pokud tam posílá své vojáky Ruská federace a pokud dojde k další teritoriální expanzi Ruska na východ Ukrajiny. Později ale situaci na východní Ukrajině označil za občanskou válku,“ říká někdejší sovětský disident a jako další nesmyslný výrok uvádí Zemanovo prohlášení, že nová ukrajinská vláda podporuje konflikt na východě země.

Poslední pomyslnou kapku představovala pro Viktora Fajnberga Zemanova účast na konferenci Dialog civilizací na ostrově Rhodos. Tuto konferenci přitom financuje blízký přítel Putina a šéf ruských železnic Vladimir Jakunin. ,,Zeman tam otevřeně podporoval politiku Putina. Tvrdil, že sankce proti Rusku k ničemu nevedou, že nejdůležitější je důraz na dialog a výměna zkušeností produktivní pro obě strany,“ vypočítává Fajnberg.

Čtěte také: Zeman kritizoval sankce. Rusky, před ruským fórem

Právě názory Miloše Zemana na “špatně zamaskovanou agresi Vladimira Putina proti Ukrajině“ jsou podle Fajnberga a Litvinova neslučitelná s myšlenkami ,,osmi statečných“. Přitom během posledního setkání Zemana s Gorbaněvskou prezident prohlásil, že by se Rusko za dvacet let, Rusko jiné než je dnes, mělo stát členem EU. „Ta myšlenka se Natálii líbila. Dokonce si na to potřásli rukou,“ potvrzuje Fajnberg.

,,U hrobu Gorbaněvské v Paříži oceňoval prezident Zeman její chrabrost a odvahu, tedy vlastnosti, pro které si jí velmi vážil. Já se ale obávám, že si Miloš Zeman plete ruštinu Gorbaněvské s ruštinou Putina,“ dodává Fajnberg.

Čtěte také: Ruští disidenti bojkotují Zemanovu oslavu. Je vstřícný k Putinovi