Rusko jako Otesánek, provokatér, psychopat, varují politici
ukrajinská krize
Jako pokus o definitivní rozvrácení Ukrajiny vnímají čeští politici poslední dění na východě země. Mnozí z nich jsou zároveň přesvědčení, že za konfliktem stojí ruské tajné služby. Řekli to v reakcích pro deník ECHO24.cz s tím, že nepokoje mohou narušit průběh blížících se ukrajinských voleb. Prezident Miloš Zeman navrhuje posílit přítomnost vojsk NATO v okolí Ruska.
„Tajné služby Ruska působí velice dobře. Chtějí rozvrátit Ukrajinu, což se jim částečně daří. Doufám, že nikdo není tak blbý, že by ozbrojené a uniformované složky považoval za nějakou dobrovolnou domobranu. Ta vypadá jinak. Tohle jsou prvotřídně vyzbrojené a trénované oddíly z Ruska,“ komentuje situaci šéf TOP 09 a zahraničního výboru sněmovny Karel Schwarzenberg.
Putin podle něj nechce sám vpochodovat na Ukrajinu, jako to udělal před několika týdny na Krymu. Naopak plánuje zemi ponížit tak, že se mu její části vydají samy. „Musí na to být velmi razantní odpověď. Teď už je očividně ohrožena bezpečnost každého, Putin porušil všechny minulé dohody. Vidíme, že to nebezpečí pokračuje. A když se Otesánek nezastaví, sežere celé okolí,“ dodává bývalý ministr zahraničí.
Rusko chce zatlačit Evropu do války
Končící europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL) má dění na Ukrajině z posledních dní za nepřijatelnou a bezprecedentní provokaci Ruska.
„Bohužel je to svým způsobem hra, možná až psychopatická hra, která chce zatlačit Evropu k válečnému konfliktu. Protože tohle nemůže skončit dobře. Jde o zvyšování eskalace napětí. Je otázkou, jestli se v této situaci budou moci na Ukrajině konat volby, které by šly označit za neovlivněné. Aktuální dění může narušit jejich průběh a tedy i legitimizaci nové vlády a prezidenta,“ obává se Roithová.
Pro mě je to současné dění nepřijatelné. Porušení územní celistvosti je něco, co my, Češi, co jsme v minulém století dvakrát poznali anexi našeho území, musíme odmítat.
Ta v těchto hodinách míří na poslední plenární zasedání Evropského parlamentu. A na programu schůze je i bod nazvaný „Nátlak vyvíjený Ruskem na země Východního partnerství, a zejména destabilizace východní Ukrajiny“.
„Jsem přesvědčena, že to, co se tam děje, je organizováno ruskou tajnou službou. Je to Putinova životní příležitost, posiluje roli Ruska. A jako člověk zkušený z KGB ví, jak moc je diverzní práce efektivní. Že díky ní může velmi dobře rozvrátit východ Ukrajiny,“ doplňuje europoslankyně.
Nejen Evropský parlament bude v příštích dnech řešit dění na východě Evropy. Členové zahraničního výboru sněmovny budou v úterý mluvit mimo jiné o tom, jak téma přenést i na plénum Poslanecké sněmovny. Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) zase ECHO24.cz prozradil, že horní komora plánuje podpořit maximální možné vyslání pozorovatelů na ukrajinské volby. Mimořádná volba nového ukrajinského prezidenta se uskuteční už na konci května.
„Pro mě je to současné dění nepřijatelné. Porušení územní celistvosti je něco, co my, Češi, co jsme v minulém století dvakrát poznali anexi našeho území, musíme odmítat,“ uvedl Štěch a vzápětí dodal, že cestu vidí ve vyjednávání.
Prezident: Posilme přítomnost vojsk NATO
K aktuálnímu dění se v pondělí přes svého mluvčího vyjádřil i prezident republiky Miloš Zeman. Hlava státu nesouhlasí s vojenským zásahem proti proruským separatistům na východě země a preferuje jednání mezi ukrajinskou vládou a představiteli ruskojazyčných regionů.
„Nejde o to, že by NATO mělo zahájit jakýsi vojenský útok na území Ruské federace, ale například o posílení vojenské přítomnosti NATO v pobaltských státech, o posílení námořní přítomnosti v Černém moři, v Rumunsku tak, aby bylo Rusko varováno, že jeho jednání je nepřípustné,“ uvedl Zemanův mluvčí.