,Holokaust on ice´. Žena Putinova mluvčího tančila v šatech vězňů

JAK NE/PŘIPOMÍNAT HOLOKAUST

,Holokaust on ice´. Žena Putinova mluvčího tančila v šatech vězňůVIDEO
Kontroverzní vystoupení krasobruslařů. Foto: FOTO: YouTube (v překladu: Doba Ledová).
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Spory v Rusku vyvolala bývalá olympijská šampionka v krasobruslení a manželka mluvčího ruského prezidenta Taťjana Navková, když v populární taneční soutěži vystoupila v pruhovaném šatu vězňů koncentračních táborů a s žlutou židovskou hvězdou. Show o víkendu vysílala státní televize. U poroty získal vězeňský tanec lásky maximální počet bodů.

Navková vysvětlovala, že vystoupení inspiroval její oblíbený film Život je krásný a že chtěla dětem připomenout strašnou dobu. Ohlas na sociálních sítích ale byl podle serveru Newsru.com nejednoznačný, a to i v podobě nepublikovatelných výrazů či rad, aby tanečníci okusili pár měsíců hladovění, anebo vystoupení zakončili v plynové komoře. Jiné diváky ale tanec dojal až k slzám. Další připomínali, že vystoupení je dílem choreografa a stříbrného medailisty z olympiády v roce 2002 Ilji Averbucha, který je sám Žid.

The Guardian uvádí, že je kontroverzní vystoupení mnohými kritiky nazýváno „Holokaust on ice“ v narážce na populární show.

„Téma je natolik bolestné, natolik krvavé, že je otázkou, jak jej uchopit. Jaká tu mají být kritéria? Myslím, že by tu neměly mít místo posměch, ironie či úšklebky. Ale holokaust není jen o zabíjení, ale i o obrovském vzdoru, vzdoru ducha a o lidské důstojnosti. Jestli to v tomto tanci bylo, pak v něm nic špatného nevidím,“ uvedla spisovatelka Alla Gerberová, která v Rusku vede osvětové středisko o holokaustu, a dodala, že i „v nejstrašnějších podmínkách lidé do poslední minuty žili, psali, zpívali a milovali“.

Navková, která se loni provdala za Putinova mluvčího Dmitrije Peskova, má olympijské zlato ze soutěže tanečních párů v Turíně v roce 2006. Ještě dříve s Romanem Kostomarovem vyhrála, co se dalo, byli trojnásobnými mistry Evropy a dvojnásobnými mistry světa.

Čtěte také: VIDEO: „Žijete ve sra*kách“. Polského novináře napadl moderátor a hosté v ruské TV

Ruská diplomacie: „Trumpa dostali do Bílého domu Židé a jejich peníze“

Kolaps dopravy v Praze. Havárie potrubí uzavřela magistrálu

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články