1

Rusko hrozí, že zákaže Google, Twitter a Facebook

, NOVÉ

Témata:

Twitteru, Facebooku a Googlu hrozí, že ho ruské úřady zablokují na základě kontroverzního zákona o blogerech, podle kterého musí společnosti poskytovat identifikační údaje o svých uživatelích. Ani jedna z nich zatím s ruskou vládou nezačala spolupracovat, a tak jim hrozí nejdříve vysoké pokuty a při třetím odmítnutí spolupráce i celoplošná blokace, informaci přinesl ruský deník Izvestia.

Maksim Ksenzov, ředitel ruské agentury, která dohlíží na komunikační sektor poslal vládě dopis, ve kterém upozorňuje na tři společnosti – Twitter, Facebook a Google, které podle něj pokračují v nezákonných aktivitách a kterým na základě toho chce vyměřit vysoké pokuty a následný zákaz.

Ksenzov poslal společnostem výstrahu již 6. května, kdy je upozorňoval, že porušují tzv. zákon o blogerech, tím že odmítají poskytovat informace, díky kterým by ruské úřady mohly identifikovat lidi, jejichž stránku navštíví více než 3 tisíce lidí za den.

Společnostem, jejichž sociální sítě sloužily v minulosti jako hlavní platformy pro organizování protestů a vůbec formování opozice v Rusku, hrozí pokuta až 250 tisíc korun a při třetím varování i celoplošná blokace. To by v případě Facebooku znamenalo i konec Instagramu a v případě Googlu zase sítě YouTube.

Kontroverzní zákon z roku 2014 je dalším v řadě ruských zákonů, které pomáhají omezit svobodu slova a pluralitu názorů, jelikož nařizuje populárním a nejvíce čteným blogerům, aby se registrovali se svou pravou identitou na ruských úřadech, které je pak mohou snadnou umlčet a jejich blogy smazat.

Čtěte také: Facebook, Twitter i Google se vzpírají ruským cenzorům

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.