Facebook, Twitter i Google se vzpírají ruským cenzorům
Válka s Kremlem kvůli Navalnému
Facebook, Twitter i Google se pustili do soukromé války s Kremlem. Snaží se totiž ignorovat příkazy ruských úřadů týkající se mazání některých „závadných“ obsahů zveřejněných na těchto sociálních sítích, píše The Wall Street Journal.
Vzpoura amerických sociálních sítí se týká chystaného mítinku na podporu opozičního politika, právníka a protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného. Ten je naplánován na 15. ledna, tedy v den, kdy má padnout rozsudek v případu obvinění Navalného ze zpronevěry více než 30 milionů rublů (asi 11 milionů Kč). Prokurátor odmítá jakoukoliv politickou zmanipulovanost soudního procesu a požaduje trest ve výši 10 let odnětí svobody.
.@Facebook is siding with the oppressive Russian tyranny and deletes event in support of #Navalny. Please retweet. pic.twitter.com/KMBPXwoV5A
— Anders Östlund (@andersostlund)
20. Prosinec 2014
Facebook respektoval prvotní nařízení Roskomnadzoru, ruské Federální služby pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií, aby zablokoval stránku týkající se tohoto protestního mítinku konaného v Moskvě. Vzápětí se však spustila lavina zakládání podobných stránek a událostí, které již Facebook necenzuroval. Aktivní ponechal i oficiální událost akce, na kterou je přihlášeno přes 33 tisíc lidí.
,,Jeden za všechny, všichni za jednoho,“ zní ústřední heslo mítinku na podporu Navalného. V dalším popisu události na Facebooku se píše, že „život je příliš krátký na to, abychom se dívali do stolu“, proto by se lidé neměli bát a přijít vyjádřit svou podporu opozičnímu politikovi.
Facebook odmítl celou záležitost komentovat. Zdroje blízké The Wall Street Journal nicméně tvrdí, že se právníci této americké společnosti nyní musí zabývat řadou stížností od Roskomnadzoru.
Thousands vow on Facebook to attend Navalny rally in Russia http://t.co/HUrigFO3Df pic.twitter.com/rLxzjwJT4g
— RFE/RL (@RFERL)
23. Prosinec 2014
Ruský poslanec Michail Děgťarjev navíc agentuře RIA Novosti řekl, že by Facebook měl dodržovat ruské zákony. ,,Víme, co se stane státům, které nezakročí proti extremismu na internetu - například Arabské jaro. Rusko tohle nepotřebuje," prohlásil.
Také Twitter potvrdil, že obdržel několik výzev od Roskomnadzoru odvolávající se na ruské federální zákony a nařizující odstranění tweetů i účtů, které událost propagují. Mluvčí společnosti však uvedl, že k vymazání žádných tweetů nepřistoupili a navíc prý úřední nařízení přeposlali daným uživatelům, aby je varovali. I YouTube jsou k dohledání, nařízení ruské vlády navzdory, videa propagující mítink.
Ruský Roskomnadzor média informoval, že k nařízením se uchyluje na základě nového zákona, který vešel v účinnost dříve v roce 2014. Zákon totiž státním žalobcům umožňuje blokování internetových stránek bez vydání soudního příkazu. Musí se však jednat o stránky, u nichž existuje důvodné podezření na extremismus nebo obsahují výzvy k veřejným demonstracím, které nebyly schváleny úřady. V průběhu roku tak bylo blokováno již mnoho opozičních zpravodajských webů.
Česká verze mítinku v Praze
Bezpochyby pozitivní stránkou věci je publicita, které se tím mítinku 15. ledna dostává. V návaznosti na to se v ten samý den uskuteční podobný mítink nazvaný 'Česko za Navalného' také v Praze. V popisu této události se nachází přeložený text 400 slov o Navalném od ruského publicisty Sergeje Parchomenka. V něm se mimo jiné píše o tom, že si uvěznění Navalného přejí zejména zkorumpovaní Putinovi kamarádi. ,,Je jedno, zda ti je 18, nebo 75, zda jsi student, nebo důchodce. Pamatuj si, že když dnes bráníš Navalného, bráníš i vlastní rodinu. Bráníš své blízké před zítřejším bezprávím a před neomezenou mocí lidí, co ztratili čest a svědomí,“ stojí v textu.