Zásadní prodej Tatry. Dodá 15 těžkých aut dánské armádě

Zbrojařský průmysl

Zásadní prodej Tatry. Dodá 15 těžkých aut dánské armáděNOVÉ
Samohybná houfnice Caesar od společnosti Nexter na podvozku Tatra 8x8 pro těžká vozidla. Foto:

Foto: Tatra

1
Ekonomika

bp Echo24

Dánská armáda koupí od české automobilky Tatra 15 podvozků. Ty ponesou samohybné houfnice, které dodá francouzská zbrojovka Nexter. Informaci o prodeji, kterou oznámilo dánské ministerstvo obrany, potvrdil pro deník Echo24 mluvčí Tatry Andrej Čírtek. Pro Tatru jde o zásadní věc, poprvé se jí totiž podařilo prodat armádní vozy členské zemi NATO ze západní Evropy.

„Společnost Tatra Trucks dodává pro projekt Ceasar 8x8 vyspělý čtyřnápravový podvozek obchodní řady Tatra Force s motorem, převodovkou a přídavnou převodovkou Tatra, pneumatickým odpružením všech náprav a pohonem všech kol,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Tary Čírtek. Termín dodání a cenu ale Čírtek nesdělil s tím, že tyto informace poskytují dánské úřady. Vedle 15 vozů zahrnuje smlouva ještě opci na šest dalších.

Jedná se o významný obchod kopřivnické automobilky a zároveň tím pokračuje spolupráce mezi Tatrou a jednou z nejvýznamnějších evropských zbrojovek Nexter, řekl mluvčí. Podle Čírtka už společně vyvíjeli vozidlo Titus.

Tatra je český výrobce automobilů sídlící v Kopřivnici v Moravskoslezském kraji. Je druhou nejstarší dosud existující automobilkou světa. Podnik vlastní od roku 2013 ostravská akciová společnost Tatra Trucks a po změně vlastnické struktury prošel podnik restrukturalizací. Obrat Tatra Trucks za rok 2015 byl podle informací z internetových stránek 3,7 miliardy Kč a zisk před zdaněním byl 400 miliónů Kč. Za rok 2016 společnost vyrobila 1326 vozidel, meziročně vzrostla výroba o více než 50 procent.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Obrana podepsala nákup 20 pandurů za dvě miliardy korun