Slogan posledních dní – Babišovo „Sorry jako“

SORRY JAKO

Slogan posledních dní – Babišovo „Sorry jako“AKTUALIZOVÁNO 3
Domov

ren Echo24

Nejasnosti kolem původu majetku vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) se staly zdrojem zábavy na českém internetu. Facebook i Twitter zaplavily vtipy a koláže založené na Babišovu výroku v České televizi, kde ministr odmítl vysvětlovat do detailu své majetkové poměry a doplnil to slovy „sorry jako“. Další uživatelé si utahují z jiného Babišova vyjádření, kdy o původu svých peněz řekl, že „se svlékl do slipů, ale pindíka neukáže“.

Na Facebooku už vznikla komunitní stránka Sorryjako, do níž uživatelé vkládají žerty na Babišův účet. K vidění je například obrázek mikulášské nadílky, na níž dívka se slovy „sorry jako“ odmítá Mikulášovi říct své hříchy. Objevila se na ní i fotografie účtenky s kódem z elektronické evidence tržeb, pod kterým je napsáno sorry jako.

Komunita sdružená na stránce také svolává na konec března událost, kdy by měli lidé odevzdat daňové přiznání vyplněné pouze Babišovým citátem: „A proč bych vám já měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako.“

Hashtag #sorryjako se objevil také u stovek příspěvků na Twitteru. Řada z nich ukazuje motiv daňového přiznání, v němž je v kolonce příjmů napsáno „sorry jako“. Další jsou přepisem konverzací, v níž slova „sorry jako“ slouží jako univerzální výmluva pro pozdní příchod do práce nebo nepřinesení dárku k narozeninám. Někteří uživatelé píšou, že japonsky se neplatič daní řekne soriako.

Server Pravý břeh, který má blízko k opoziční ODS, přišel v reakci na vicepremiérova slova o svlékání s anketou, zda by lidé raději viděli Babišovo daňové přiznání nebo jeho přirození. Na serveru YouTube se objevila nahrávka, která zhudebňuje Babišovy výroky v televizi a dává k nim hudební podklad. Novinář Miloš Čermák si podle serveru CZ.NIC už zaregistroval i internetovou doménu www.sorryjako.cz, zatím ale na ní není žádný obsah.

Vtipnými kolážemi celou situaci komentovali na Facebooku i koaliční i opoziční politici.

Již v úterý se objevil vtipný obrázek části daňového přiznání na Facebooku teplického radního za TOP 09 Dominika Feriho. Ve středu s poznámkou „inspirováno životem“ sdílel koláž Andreje Babiše i místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Své rozhořčení nad postojem Andreje Babiše v úterý na svém Facebooku vyjádřil i český reprezentační cyklista Leopold König. „Sorry jako ale co je vám všem do toho, já si můžu koupit co chci a vám je všem po tom hovno, som minister financí, všechny vás tu podojím, budeme jedna velká Agrofuck rodina a uděláme třeba policejní stát,“ napsal naštvaně na König.

Týdeník Echo, před více než týdnem uvedl, že Babiš uspokojivě nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní pokladny ani korunu na daních. Ministr se stále zamotával do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. V roce 2013 mu na nákup dluhopisů totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun.

Čtěte více: Babiše můžou zachránit jen tvrdé důkazy o legálních příjmech

Odvolejte Babiše, pokud nevysvětlí své příjmy, tlačí ODS na premiéra

‚Jste zkorumpovaná pakáž.‘ Babiš zaútočil na reportérku ČT

Babiš jde do protiútoku. Podává stížnost na Reportéry ČT a 168 hodin