Odvolejte Babiše, pokud nevysvětlí své příjmy, tlačí ODS na premiéra

Nejasnosti kolem Babišových dluhopisů

Odvolejte Babiše, pokud nevysvětlí své příjmy, tlačí ODS na premiéraAKTUALIZOVÁNO
Předseda ODS Petr Fiala Foto: Foto: ods.cz
2
Domov

pf Echo24

Premiér Bohuslav Sobotka se podle předsedy ODS Petra Fialy musí jasně postavit Andreji Babišovi ve věci neobjasněných nákupů dluhopisů. Předseda vlády si prý může zachovat svou autoritu pouze pokud donutí ministra financí rozkrýt rozpory mezi výdaji a příjmy za jím pořízené cenné papíry, tak jak na ně poprvé upozornil Týdeník Echo. V opačném případě by měl Sobotka vyvodit vlastní odpovědnost, prohlásil Fiala na tiskové konferenci.

„Ministr financí nám tady nabízí různá vysvětlení, do kterých se spíše zamotává. Přichází s novými verzemi tohoto příběhu, ale pan premiér se do tohoto problému spíše zamotává a mlčí,“ vidí část odpovědnosti za skandál s dluhopisy Fiala i u předsedy vlády. „Očekával jsem, že za této situace se k tomuto problému nějak postaví premiér Bohuslav Sobotka,“ dodal.

Ministrem financí podle Fialy nemůže být člověk, jenž na jedné straně zavádí stále nová opatření komplikující život běžně pracujícím občanům Česka, a na druhé straně existují nejasnosti o jeho příjmech o stavu jeho financí. Rozpor mezi příjmy a výdaji Andreje Babiše musí být v nejbližší době vyvráceny.

„Toto moje vystoupení se netýká pouze Andreje Babiše a jeho příjmů. Toto moje vystoupení se týká odpovědnosti předsedy vlády. Je o autoritě předsedy vlády této země,“ prohlásil Fiala. „Pane premiére Sobotko, já se obracím přímo na vás. Je na vás, abyste v zájmu občanů této země trval na tom, že tyto věci musí být vysvětleny. Jedině tak si zachováte autoritu předsedy vlády. Ministr financí nemůže vaší žádost ignorovat. Pokud tomu tak bude, je na vás abyste jednal a vyvodil z toho odpovědnost,“ požaduje Fiala.

Sobotka chce po Babišovi vysvětlení

Premiér Sobotka na Fialova slova zareagoval o několik desítek minut později. Na internetových stránkách vlády zveřejnil výzvu, v níž žádá ministra financí o objasnění všech nesrovnalostí. Babišovo vysvětlení je podle premiéra zásadní pro další bezproblémové fungování vlády.

„Ministr financí Andrej Babiš by měl ve vlastním zájmu veřejnosti objasnit své příjmy v minulých letech tak, aby nevznikaly pochybnosti o původu jeho majetku. Je zbytečné, aby těmito podezřeními byla zatěžována činnost celé vlády a zpochybňována autorita Ministerstva financí jako úřadu, který má mimo jiné dbát na řádný výběr daní,“ napsal Sobotka.

Čtěte také: Sobotka proti Babišovi: Ve vlastním zájmu objasněte své příjmy

Předseda ODS Fiala rovněž apeloval na zástupce všech médií, aby nepolevovali ve své snaze donutit Andreje Babiše předložit uspokojivé vysvětlení skandálu s dluhopisy. Média hrají podle Fialy důležitou roli v každém demokratickém systému a jejich nezávislá činnost a kontrolní mechanismy, které představují jsou nedílnou součástí vyspělých systémů.

Problémy s dluhopisy

Babiš totiž doposud uspokojivě nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Na problém jako první upozornil Týdeník Echo. Dluhopisy jsou dnes hlavním zdrojem osobních příjmů ministra Babiše. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní poklady ani korunu na daních.

Stále se ale zamotává do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. V roce 2013 mu na nákup dluhopisů totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun

Čtěte také: ‚Jste zkorumpovaná pakáž.‘ Babiš zaútočil na reportérku ČT

Finanční správa má prošetřit Babišovy příjmy. Její šéf mlží