Finanční správa má prošetřit Babišovy příjmy. Její šéf mlží
Kde vzal na nákup dluhopisů?
Finanční správa, která spadá pod ministra financí Andreje Babiše (ANO), odmítá říct, jestli zkoumá rozpory v příjmech a výdajích svého šéfa. Šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček sice uvedl, že se na základě zákona o prokazování původu majetku jeho úřad zabývá všemi podněty, současně zpochybnil relevanci podnětu Týdeníku Echo o příjmech vicepremiéra Babiše. Týdeník totiž napsal, že Babiš neměl dostatek finančních prostředků na nákup od daně osvobozených korunových dluhopisů od Agrofertu.
„Nemůžu v tuhle chvíli potvrdit nic, ani že se to řeší, protože prostě těch podnětů padá spousta a musí se nějakým způsobem zadministrovat,“ uvedl Janeček na otázku deníku Echo24, jestli se Finanční správa zabývá rozpory v příjmech a výdajích Andreje Babiše, na které jako první upozornil Týdeník Echo. Dodal také, že by tato otázka neměla směřovat na Generální finanční ředitelství, které „tohle neřeší“, nýbrž na finanční úřady.
Vzápětí Janeček potvrdil, že se Finanční správa zabývá všemi podněty. „I těmi anonymními – třeba přes bonzácký web. (Tento web už ministr Babiš ale zrušil – pozn. red) Nějakým způsobem se zpracovávají, takže pokud z toho vyjde, že tam jsou doopravdy důvodná podezření, tak s největší pravděpodobností ano, budeme se tím zabývat,“ řekl a upozornil, že se ale k žádné konkrétní kauze vyjadřovat nebude, protože je vázán daňovou mlčenlivostí.
Čtěte také: Babiš najednou objevil 668 milionů osobních nezdanitelných příjmů
Janeček: ‚Obvinění Babiše pracuje jen se zlomkem údajů‘
Vzápětí však zpochybnil, podobně jako Andrej Babiš, zda jsou konkrétní zjištění Týdeníku Echo odůvodněná. „Důležitá je otázka validity té informace, která z toho vzešla. Protože to obvinění zjevně nepracuje se všemi informacemi, jen se zlomkem údajů,“ řekl Janeček v reakci na analýzu Týdeníku Echo o tom, že Babiš neměl mít dostatek finančních prostředků na nákup od daně osvobozených korunových dluhopisů od Agrofertu. V roce 2013 mu na ně mělo chybět 142 milionů korun.
Janeček tím zřejmě narážel na slova ministra Babiše, který uvedl, že Týdeník Echo nezohlednil rozdíl mezi příjmy zdanitelnými a nezdaněnými. Sám Babiš na podezření reagoval slovy: „Jo, já jsem zaznamenal ty vaše spekulace. Takže já bych to tady rád přečetl. Takže ta vaše pseudoanalytička (Lenka Zlámalová – pozn. red.) by se měla naučit, že jsou příjmy zdanitelné a příjmy nezdanitelné,“ řekl na tiskové konferenci k EET na dotaz deníku Echo24.
„Musíte říct, že se ptají bývalí zhrzení redaktoři Lidových novin, které je dovedli do bankrotu. Aby lidé věděli, o co jde. Jo, já jsem zaznamenal ty vaše spekulace. Takže já bych to tady rád přečetl. Takže ta vaše pseudoanalytička by se měla naučit, že jsou příjmy zdanitelné a nezdaněné příjmy. Takže kdybyste si mohla psát, tak moje celkové příjmy od roku 1993 byly 2 531 768 228 korun. Z toho příjmy, které byly zdaněné Agrofertu, byly 1 863 801 107, z toho jsem zaplatil, a to vy určitě nenapíšete, 337 503 547 korun daní a kdyby ten váš plátek vyzval všechny předsedy politických stran, aby takhle řekli všem občanům, kolik měli příjmy zdaněné od roku 1993 a taky oznámili majetek. Takže ta vaše spekulace a ty vaše dezinformace, protože ten váš plátek samozřejmě nic nedělá, jen chrlí lži na mě. Tady máme jeden think thank, který má strašně starostí, a já s tím souhlasím, že máme weby pod vlivem ruské propagandy. A co ty české weby, které neustále chrlí lži. Speciálně weby proti mně. Kdo je vlastně financuje. Na to se nikdo neptá. Takže když to odpočítám, protože vaše pseudoanalytička měla strach, že za 22 let, nebo kolik to je, jsem měl vyžít ze 44 milionů. Takže mi zůstalo 1 049 498 231. Takže mám dvě děti, paní, dva psy, nemám letadlo ani jachtu a myslím si, že nechovám se jako standardní miliardář. Tak za tu miliardu čtyřicet jsem celkem vyžil. A to ještě před rokem 1993 jsem pracoval v zahraničí, žil v zahraničí, podnikal v zahraničí. Takže já mám čistý stůl,“ řekl Babiš na tiskové konferenci.